1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 2 milyon TL kredi ve 1 milyon TL banka teminatı
2 milyon TL kredi ve 1 milyon TL banka teminatı

2 milyon TL kredi ve 1 milyon TL banka teminatı

Kooperatiflere sıfır faizle üç yıllığına kredi. Kooperatifler üyelerine, en fazla yüzde 5 faizle, 15 bin TL’yi geçmeyecek kredi verebilecek

A+A-

Ekonomi Bakanlığı ile esnaf odaları arasında kredi ve hibe protokolleri imzalandı

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, Kıbrıs Türk Esnaf Zanaatkârlar Odası Yardımlaşma ve Teminat Kooperatifi ve Kıbrıs Türk Esnaf ve Sanatkârlar Merkez Birliği Kredi ve Kefalet Merkez Kooperatifi arasında dün 3 ayrı protokol imzalandı.

Protokollere Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Kıbrıs Türk Esnaf ve Sanatkârlar Merkez Birliği Genel Başkanı Kemal Altuncuoğlu ve Kıbrıs Türk Esnaf Zanaatkârlar Odası Yardımlaşma ve Teminat Kooperatifi Başkanı Tahsin Karagözlü imza koydu.
İmzalanan protokollerle Türkiye Cumhuriyeti tarafından sağlanan birer milyon TL’lik kaynak, esnaf odalarına bağlı kooperatiflere sıfır faizle üç yıllığına kredi olarak verilecek.
Esnaf örgütlerine bağlı kooperatifler toplamda 2 milyon TL olan bu kaynakla üyelerine en fazla yüzde 5 faizle, 15 bin TL’yi geçmeyecek kredi verebilecek.
Ayrıca Ekonomi Bakanlığı, Halk Bankası ve Kıbrıs Türk Esnaf ve Sanatkarlar Merkez Birliği arasında da banka teminatlarıyla ilgili bir milyon TL’lik protokol imzalandı.
Halk Bankası’nı temsilen Lefkoşa Şube Müdürü Müzeyyen Öztürker’in imza koyduğu protokolle, banka teminatı olmadığı için kredi alamayan esnafa teminat olanağı sağlanacak.
Teminat amaçlı olarak verilen 1 milyon TL’lik hibe de krediler gibi TC kaynaklarından karşılanacak.

Atun: “Finans programını hayata geçiriyoruz”
İmza töreninin ardından konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun esnafın uzun bir süredir özlem duyduğu yeni bir finansman programını hayata geçirmenin mutluğunu yaşadıklarını dile getirdi.
Esnaf örgütlerinin bir yıl önce kurdukları kooperatiflerin bu protokollerle çalışmaya başlayabileceğini kaydeden Atun, kooperatiflerin bizzat yürüteceği bir kredi programına ihtiyaç olduğunu, protokolle bunun sağlandığını kaydetti.
Sunat Atun, esnaf örgütlerinin kooperatiflerinin alacakları birer milyon TL’lik finansmanla üyelerine en fazla yüzde 5 faizle azami 15 bin TL’ye kadar kredi kullandırabileceğini anlattı.
Halk Bankası’nın da ilk kez böylesi bir programa dâhil edildiğini kaydeden Atun, sağlanan hibe ile teminat yetersizliği yaşayan esnafın teminat sorunlarının çözüleceğini ifade etti.
Atun konuşmasının sonunda projenin hayata geçmesini sağlayan Türkiye Cumhuriyeti’ne, TC Yardım Heyeti’ne ve TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Başbakan İrsen Küçük’e teşekkür etti.
(TAK)

Bu haber toplam 2740 defa okunmuştur