1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 2 bin 653 yeni KC yurttaşlığı
2 bin 653 yeni KC yurttaşlığı

2 bin 653 yeni KC yurttaşlığı

Ebeveynlerinden biri Kıbrıslı Türk olan 2 bin 653 kişiye Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı verildi

A+A-

Fileleftheros, bazı Kıbrıslı Türk siyasetçilerin çocuklarının da vatandaşlık aldığına vurgu yapılırken, Kıbrıs Bakanlar Kurulu’nun bugüne kadar 16 listeyi onayladığı kaydedildi.

Ebeveynlerinden biri Kıbrıslı Türk olan 2 bin 653 kişi daha Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı aldı.
Fileleftheros gazetesi, ebeveynlerinden biri Kıbrıslı Türk olup, diğeri adanın kuzeyinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti (TC) uyruklu 2 bin 653 kişinin, Kıbrıs Bakanlar Kurulu onayıyla Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı aldığını yazdı.
Gazete, Kıbrıslı Türklerin yaptığı “karma evliliklerden” doğan çocuklara, 2007’den bu yana bazı kriterler temelinde vatandaşlık verildiğini de belirterek, bu kriterleri şöyle sıraladı:

“Ebeveynlerden birinin Kıbrıslı Türk olması koşuluyla birlikte:

1- 20 Temmuz 1974 tarihinde veya öncesinde doğmuş olan çocuklar,

2- Yabancı uyruklu olan ebeveyni, Türkiye Cumhuriyeti dışındaki ülkelerin (ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda vb.) vatandaşı olan çocuklar,

3- Ebeveynlerinin evliliği yurtdışında veya 20 Temmuz 1974 tarihinden önce Kıbrıs’ta yapılmış olan çocuklar,

4- Kıbrıslı Türk anne veya babanın, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bir kişiyle, “1974 olaylarından bağımsız olarak” (öğrenim veya iş nedeniyle yurtdışında olması durumu) ilişki kurmasından doğan çocuklar,

5- Kardeşlerinden biri yurtdışında doğan ve Kıbrıs vatandaşlığı alan çocuklar,

6- Sağlık problemi olan çocuklar,

7- Yabancı uyruklu ebeveyni ölmüş olan veya Kıbrıslı Türk ebeveynden boşanmış/Kıbrıslı Türk ebeveynini terk etmiş olan yabancı uyrukluların çocukları,

8- Ebeveynleri karma köy Pile’de ikamet edenlerin çocuklarına”, Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığı verildi.

Fileleftheros, bazı Kıbrıslı Türk siyasetçilerin çocuklarının da vatandaşlık aldığına vurgu yapılırken, Kıbrıs Bakanlar Kurulu’nun bugüne kadar 16 listeyi onayladığı kaydedildi.
Gazete, Rum Bakanlar Kurulu’nun onayladığı önerilerin, hassas kişisel bilgiler içeriyor olması ve bu bilgilerin de yasayla korunuyor olması nedeniyle, kimlerin vatandaşlık aldığının açıklanmadığını yazdı. (tak, fileleftheros, yd)

Bu haber toplam 1830 defa okunmuştur