15 YIL SONRA HALA KARANLIKTA

15 YIL SONRA HALA KARANLIKTA

Gazeteci Kutlu Adalı, ölümünün 15’inci yıldönümünde Lefkoşa mezarlığındaki kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

A+A-

15 YIL SONRA HALA KARANLIKTA

 

Gazeteci Kutlu Adalı, ölümünün 15’inci yıldönümünde Lefkoşa mezarlığındaki kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

 

Kutlu Adalı Vakfı ve YENİDÜZEN Gazetesi tarafından düzenlenen anma törenine, Adalı’nın ailesi, Ana Muhalefet Partisi Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG)’nin Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, CTP-BG, Kutlu Adalı Vakfı ve YENİDÜZEN Gazetesi yetkilileri ile gazeteciler katıldı.

 

Adalı, 1996 yılında evinin önünde faili meçhul silahlı bir saldırıda öldürülmüştü.

 

Adalı için düzenlenen tören 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı.

 

ÇAĞRA

 

Törende ilk konuşmayı yapan YENİDÜZEN Yayın Koordinatörü Tayfun Çağra, Kutlu Adalı’nın ölümünden sorumlu olanlar için “karanlıkta yaşayan, aydınlıktan korkan tiplerdi, Adalı’nın yazdıkları, buldukları, araştırdıkları onları rahatsız etmişti” dedi.

 

“Karanlık tiplerin”, uygulamalarında bugün değişim olduğunu, bugün baskı tehdit, gazeteleri kurşunlama, bombalama yöntemlerinin uygulandığını ifade eden Çağra, “Kutlu Adalı olsaydı bu durumu da araştırıp bazı bulguları ortaya koyardı” diye konuştu.

 

ADALI

 

Kutlu Adalı Vakfı adına, Kutlu Adalı’nın eşi İlkay Adalı ise, “Karanlığın içinden çıkan birer ışıksınız; bu ışıklar birleştiği zaman özgürlülük, Kıbrıslılık bilinci daha da artacaktır” dedi.

 

Adalı, törene katılan herkese teşekkür etti.

 

YORGANCIOĞLU

 

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ise, “Bugün bir vatanseveri, Kıbrıslı sevdalısını anmak için toplandık; ama aynı zamanda düşünce özgürlüğüne sıkılan kurşunu, demokrasiye olan inançsızlığı lanetlemek için buradayız” ifadelerini kullandı.

 

Kutlu Adalı cinayetinin failinin aradan 15 yıl geçmesine rağmen bulunamamasının demokrasinin sınavdan geçmediğinin bir göstergesi olduğunu kaydeden Yorgancıoğlu, “Kıbrıs Türk halkının kişiliğine yapılan saldırıların ve bu saldırılara alet olan UBP’nin de artık Kıbrıs Türk halkına vereceği bir şeyi kalmadığının şahidi oluyoruz” dedi.

 

Yeni bir kavga başlatmanın zamanının geldiğini ifade eden Yorgancıoğlu, “Kendi  demokrasi ve düşünce özgürlüğünü sonuna kadar yaşatabilme adına bu kavgaya devam edecek gönüllü insanlarız” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 747 defa okunmuştur