1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Yükseköğrenim Eylem Planı” çalışmaları tamamlandı
“Yükseköğrenim Eylem Planı” çalışmaları tamamlandı

“Yükseköğrenim Eylem Planı” çalışmaları tamamlandı

“KKTC Reform Eylem Planı” kapsamında, “KKTC Yükseköğrenim Strateji Belgesi” içerisinde belirlenen hedefler doğrultusunda yürütülen “Yükseköğrenim Eylem Planı” çalışmaları tamamlandı.

A+A-

 “KKTC Reform Eylem Planı” kapsamında, “KKTC Yükseköğrenim Strateji Belgesi” içerisinde belirlenen hedefler doğrultusunda yürütülen “Yükseköğrenim Eylem Planı” çalışmaları tamamlandı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, bakan Nazım Çavuşoğlu, bu bağlamda oluşturulan Yükseköğrenim Strateji Belgesi Komisyonu’nu kabul ederek, görüştü.

Görüşmede, komisyon, yürüttüğü çalışmalar sonucunda hazırlanan Yükseköğrenim Eylem Planı’nı Çavuşoğlu’na sundu.

 

Çavuşoğlu: “Ülkemizde fikir çok, konuşan çok ama iş yapan ve üreten az”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, kabulde yaptığı konuşmada, KKTC’nin uluslararası rekabet gücüne sahip, evrensel standartlarda, nitelikli yükseköğrenimin sunulduğu bir ada olmasını sağlamak için yoğun çaba gösterdiklerini kaydetti. 
“Yükseköğrenim Strateji Belgesi’ni KKTC’nin uluslararası tanınırlığına, bilimsel, teknolojik, sosyo-kültürel, politik ve ekonomik gelişimine katkıda bulunmak misyonu ile Bakanlar Kurulu’ndan onaylatarak hayata geçirdik” diyen Çavuşoğlu, bugüne kadar çalışılmamış ve konuşulmamış bir işi başarmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Çavuşoğlu, göreve geldikleri günden itibaren yükseköğrenimde yaşanan sıkıntılara çözüm getirdiklerini ifade etti. 
“Ülkemizde fikir çok, konuşan çok ama iş yapan ve üreten az” ifadelerine yer veren Çavuşoğlu, yükseköğrenim ve üniversitelerin sorunlarını ele alacak bir ön çalışmanın, bugüne kadar yapılmadığına işaret ederek, oluşturulan eylem planı ile üniversitelerin stratejik bir plana ve vizyona sahip olacağına vurgu yaptı. 

Çavuşoğlu, ayrıca, Stratejik Eylem Planı’nın oluşturulabilmesi için 52 toplantı, 150 saatin üzerinde çalışma yürütüldüğüne de dikkat çekti. 

“Bir işi düşünmek başka bir şey, bir işi başlayıp bitirmek başka bir şey” diye konuşan

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
“Biz alışkanlıkları değiştirmeye kararlıyız. Göreve geldiğimizde hükümet programında ve ekonomik protokolde bu işlerin yapılmasıyla ilgili maddeyi ele aldık ve bitirmeye karar verdik. Pandemi nedeniyle biraz gecikmelide olsa bu çalışmaları tamamlamanın mutluluğunu yaşıyorum. Görev süremizde söz verdiğimiz gibi Yükseköğrenim Strateji Belgesi Eylem Planı’nı tamamladık. Bundan sonra göreve gelecek olan arkadaşlarımızın neler yapması gerektiğini ortaya koyduk.” 

Bu çalışma ile “bu ülkede laf üreterek değil, performans üreterek iş yapılabileceğinin altını çizdiklerini” ifade eden Çavuşoğlu, hazırlanan eylem planında ne zaman neyin yapılması gerektiğinin belirtildiğini söyledi.

Çavuşoğlu, görev süresi boyunca yükseköğrenim alanında yürüttükleri çalışmalar, hayata geçirdikleri projeler ve imzaladıkları protokoller ile görevlerini layıkıyla yapmanın mutluluğu ve huzuru içerisinde olduğunu da dile getirdi.  

Komisyonun, “yükseköğrenimde, yönetişimi yeniden yapılandırmak, yönetişimin işlevselliğini sağlamak, kaliteyi uluslararası standartlara taşımak ve uluslararasılaşma düzeyini, tanınırlığını arttırmak ve olağanüstü hallerde atılacak olan adımlar” olmak üzere 5 ana başlık üzerinde çalıştığına işaret eden Çavuşoğlu, Yükseköğrenim Eylem Planı’nın ülkeye hayırlı olmasını temenni etti ve çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti. 

 

Büke: "Verimli bir çalışma geçirdik"

YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Büke de yaptığı konuşmada, uzun süreli bir çalışma sonucunda KKTC Yükseköğrenim Strateji Belgesi Eylem Planı çalışmalarını tamamladıklarını söyledi. 

Yapısal olarak yükseköğrenim yönetişimi ve üniversitelerin izleyeceği yolları ele aldıkları bir strateji belgesi oluşturduklarına da dikkat çeken Büke, verimli bir çalışma geçirdiklerini belirterek, böylesi çalışmaların devamının gelmesini temenni etti. 

Önlerinde daha yapılacak bir çok iş olduğuna da vurgu yapan Büke, süreç içerisinde çalışmalara katkı koyan herkese teşekkür etti. 

Milli Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, konuşmaların ardından komisyonda görev alan YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Büke’ye, Yükseköğrenim ve Dış İlişkiler Müdürü Dr. Ziya Öztürkler’e, YÖDAK üyelerine, üniversite temsilcilerine, akademisyenlere ve bakanlık personeline teşekkür ederek, plaket takdim etti. 

Bu haber toplam 972 defa okunmuştur