Vizyonsuzluk!

Vizyonsuzluk!

United Medya Grup, ekonomik örgütler ziyaretleri çerçevesinde Genç İşadamları Derneği (GİAD) yetkilileri ile bir araya geldi. Dernek Başkanı Gizem Çeliker ve üyelerle bir araya gelen United Medya Grup Ekibi, gündemdeki konuları değerlendirdi. GİAD Başka

A+A-

‘Bakan’dan ‘Bakan’a değişen uygulamalar…

 

Vizyonsuzluk!

 

 

·        United Medya Grup, ekonomik örgütler ziyaretleri çerçevesinde Genç İşadamları Derneği (GİAD) yetkilileri ile bir araya geldi. GİAD Başkanı Gizem Çeliker, ‘Küçük değişimlerle, büyük işler’ yapılabileceğini ifade ederken, ‘bakandan bakana değişen uygulamaların ‘vizyonsuzluğu’ ortaya koyduğuna vurgu yaptı.

·        “Hükümet’in ne yapmaya çalıştığını, attığı adımlarla kimi memnun etmeye çalıştığını anlayamıyoruz” diyen Çeliker, çok kötü bir süreç yaşandığını, özel sektörün nefes dahi alamadığını ifade etti.

 

 

United Medya Grup, ekonomik örgütler ziyaretleri çerçevesinde Genç İşadamları Derneği (GİAD) yetkilileri ile bir araya geldi.

Dernek Başkanı Gizem Çeliker ve üyelerle bir araya gelen United Medya Grup Ekibi, gündemdeki konuları değerlendirdi.

GİAD Başkanı Gizem Çeliker, ‘Küçük değişimlerle, büyük işler’ yapılabileceğini ifade ederken, ‘bakandan bakana değişen uygulamaların ‘vizyonsuzluğu’ ortaya koyduğuna vurgu yaptı.

 

“TÜM SEKTÖRLER SIKINTILI… HÜKÜMET’İN NE YAPTIĞINI ANLAYAMIYORUZ”

“Elimizi attığımız her yerde sorun, herkeste bir mutsuzluk var. Tüm kesimler şikayetçi” diyen Dernek Başkanı Gizem Çeliker, önceki yıllarda bazı kesimler mutluyken, bir kısım insanların da şikayet ettiğini, yaşanan süreçte ise tüm kesimlerin mutsuz olduğuna işaret etti.

“Hükümet’in ne yapmaya çalıştığını, attığı adımlarla kimi memnun etmeye çalıştığını anlayamıyoruz” diyen Çeliker, çok kötü bir süreç yaşandığını, özel sektörün nefes dahi alamadığını ifade etti.

 

“HER SABAH YENİ BİR UYGULAMA…”

“Her sabah uyandığımızda yeni bir uygulamayla karşılaşıyoruz ve artık ayak uyduramıyoruz” diyen Çeliker, yılın başında KDV’yle ilgili uygulamanın yapılan tek doğru adım olduğunu ancak gerisinin gelmediğini ifade etti.

İthalata getirilen kısıtlamalar ve fonları Hükümet’in yanlış icraatları olarak değerlendiren Gizem Çeliker, birlik olarak özelleştirmeden yana olmalarına karşın yapılan özelleştirmeleri doğru bulmadıklarına vurgu yaptı.

 

“YASA İLE BİRLİKTE ADİL VE ŞEFFAF ÖZELLEŞTİRME”

“Özelleştirme Yasası olmadan yapılmaya çalışılanlar adil ve şeffaf da değil” şeklinde konuşan Çeliker, özelleştirmenin gerekli kurumların topluma fayda sağlayacak şekilde, adil ve şeffaf yapılması gerekliliğine işaret etti.

“Şu ana kadar hiçbiri düzgün yapılmıyor. Bundan dolayı biz de korkuyoruz. Yasa yok, rekabet kurulu yok” diyen Oda Başkanı Çeliker, öncelikli isteklerinin Özelleştirme Yasası’nın yapılması olduğunu ifade etti.

 

“YABANCI SERMAYENİN AYARI KAÇTI”

Çeliker, bir kurum özelleştirileceğinde, ihaleye çıkılması, adil ve şeffaf bir ihale sürecinde yerli sermayenin de teşvik edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

“Yabancı sermayeye karşı değiliz, aksine kapılarımız açık… Ancak bizde yabancı sermayenin ayarı kaçtı” diyen Çeliker, sermayenin yabancılaşmasının yerli sermaye için tehdit olduğuna, yerli sermayeye, yabancılarla eşit şartlar sunulması gerektiğine işaret etti.

Ülkeye yapılacak yatırımlarda kullanılacak malzemenin buradan alınması ve iş gücünde de aynı oranda yerli istihdama önem verilmesini istediklerini belirten Çeliker, özel sektörün teşviklendirilmesi gerekliliğine vurgu yaptı.

Çeliker, ekonominin düzelmesinin özel sektörün gelişmesiyle bire bir orantılı olduğunu ifade etti.

 

“FONLAR HAYATI PAHALILAŞTIRIR”

Liberal ekonomilerde fonların sadece hayatı pahalılaştırdığını savunan GİAD Başkanı Çeliker, fonların bir kısım için ‘korumacılık’ yarattığını ki bunun serbest piyasa ekonomilerinde yeri olmadığını ifade etti.

“Bir kesimi koruma için çok daha büyük bir kesimi karşına almak yanlış” diyen Çeliker, eşit şartlardan yana olduklarını vurguladı.

Yerli ürünler satılsın diye ithalleri pahalılaştırmanın yanlışlığına işaret eden Çeliker, bundan halkın zarar gördüğünü, yerli üretimi korumak için esas olarak üretim maliyetlerinin düşürülmesi gerekliliğini ifade etti.

 

ANGI: “FON DESTEK DEĞİL, KÖSTEK!”

Sanayici olduğunu ifade eden GİAD Asbaşkanı Arsen Angı,  sanayicilerin esasen girdi maliyetlerinin düşürüleceğine inancı olmadığı için fonlara sarıldıklarını ifade etti.

“Fonlar Hükümet açısından da kolay yol olduğu için tercih ediliyor” diyen Angı, fonların yerli üretime destek olmak yerine köstek olabildiği görüşünü de belirtti.

Fonların, yerli üreticinin kaliteyi artırması yönünde adım atmamasına neden olabileceğini belirten Angı, fon uygulaması yanında yerli üretici için hibe programları açılsa, kurslar düzenlense kendilerinin de destek vereceklerini ancak bugünkü durumda sadece fonlarla bir kesimi memnun etme çabalarını desteklemediklerini ifade etti.

 

“GÜMRÜK MEMURUNUN YORUMUNA KALMIŞ…”

GİAD Yönetim Kurulu Üyeleri’nden Ceyhun Tunalı ve Berksan Akander ise, fon uygulamalarının ‘Gümrük Memurlarının inisiyatifine’ bırakılmasının yanlışlığına dikkat çekti.

“Ne yazık ki fon, gümrük memuruna kalmış bir yorum… Fiyat uygulaması o gün oradaki memurun yorumuna kalmış” diyen Ceyhun Tunalı, bu konudaki düzenlemenin altının boş olduğuna, bir cümlenin her şeyi kapsadığına işaret etti.

Gümrükler arasında farklı uygulamalar olduğuna işaret eden Berksan Akander ise, “Örneğin Mağusa ile Girne’nin uygulaması farklı, bir düzenleme getirilmeli” şeklinde konuştu.

 

“UCUZ MAL MİLLİYETÇİLİĞİ YIKAR!”

GİAD Yetkilileri, bir takım uygulamalar yapılırken, yakın örnek Güney Kıbrıs’a bakılması gerekliliğine de dikkat çekti.

Aralarında Güney Kıbrıs’a ihracat yapanların da olduğuna değinen Genç İş adamları, ‘Ucuzsa ve kaliteliyse Güney de buradan alış veriş yapar’ diyor.

Ticaret ilişkilerinin gelişmesinin, insani ilişkilerin gelişmesine de fayda sağlayacağının altını çizen Tunalı, “Ucuz mal milliyetçiliği de yıkar” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1252 defa okunmuştur