1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Vidanjör suları atık su arıtma tesisi’ne dökülecek
Vidanjör suları atık su arıtma tesisi’ne dökülecek

Vidanjör suları atık su arıtma tesisi’ne dökülecek

Gazimağusa Belediyesi’nde vidanjör sahipleri ile toplantı yapıldı

A+A-

 Gazimağusa Belediyesi’nin Atık Su Arıtma Tesisi’nde vidanjörlerin topladığı atık suları arıtacak sistem devreye giriyor. Evsel atıkların yeni sisteme boşaltılmasıyla ilgili vidanjör sahipleri ile dün saat 10:00’da Gazimağusa Belediye binasında bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. Gazimağusa ve çevresinde faaliyet gösteren tüm vidanjör sahiplerine Atık Su Artıtma Tesisi’ndeki sistemle ilgili teknik bilgi verildi.
Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türkler için ayırdığı 259 milyon Euro’luk kaynak çerçevesinde kentin kanalizasyon şebekesi ile birlikte hayata geçirilen AB çevre kriterlerine sahip Atık Su Arıtma Tesisi, vidanjörlerin evlerden çektiği atıkları kabul etmeye başlıyor. Gazimağusa kenti çevresindeki yerleşim birimleri ve köylerden vidanjörlerle taşınacak atık suları kanalizayon şebekesinden gelen atık su ile aynı işleme tabi tutulması için vidanjörler önce bir takım testlerden geçecek. Halen Alman şirket WTE’nin kontrolünde olan tesisin ilk etapta 09:00 ile 15:00 arasında atık kabul edeceği, işletmesinin tamamen Gazimağusa Belediyesi’ne devredilmesinden sonra bu sürenin yeniden değerlendirileceği bilgisi verildi. Tesise fabrikalardan çıkan endüstrüriyel ve kimyasal atıkların dökülmemesi gerektiği de kaydedildi.
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp toplantıda yaptığı konuşmada, Atık su arıtma tesisinde yeni sistemin devreye girmesiyle vidanjörlerin kuyulardan çektiği evsel atıkların bundan böyle tesise boşaltacağını, bu işlemin çevrenin korunması için son derece önemli ve gerekli olduğuna vurgu yaparak vidanjör sahiplerinin konuya hassasiyet göstermesini istedi. Kayalp, tesise noro suyu, yağ gibi endüstriyel ve kimyasal atık içeren atıkların dökülemeyeceğini, tesisin sadece evsel atıkları arıtmak için uygun olduğunu belirterek, vidanjörlerin tesise bağlanacağı aparatların belediye tarafından alınacağını ve vidanjör sahiplerine verileceğini ifade etti.
Daha önce çöplük bölgesinde atık dökülen yere hiçbir şekilde atık dökülmemesi gerektiğini bir kez daha altını çizerek söyleyen Kayalp, bu kurala uymayanlara yasaların kendilerine verdiği yetkiyi kullanarak yaptırım uygulayabileceklerini de sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 1368 defa okunmuştur