ÜVEYİK AVI: YAZ KATLİAMI

ÜVEYİK AVI: YAZ KATLİAMI

Özellikle yaz sıcağında su başlarında su içen havyanla ateş edilmesi avın “katliam” boyutunu da gündeme taşıyor. Üveyik Avı’nın bir diğer acı tarafı ise yumurtlama dönemine rastlaması… Özellikle Fassa kuşunun yumurtlama mevsiminde

A+A-

 

 

Özellikle yaz sıcağında su başlarında su içen havyanla ateş edilmesi avın “katliam” boyutunu da gündeme taşıyor. Üveyik Avı’nın bir diğer acı tarafı ise yumurtlama dönemine rastlaması… Özellikle Fassa kuşunun yumurtlama mevsiminde vurulması, hem yuvada olan yumurtaların yok olmasına neden oluyor hem de henüz doğmamış canlıları “ölüme” mahkum bırakıyor.

 

 

 “2. İnce Av” olarak isimlendirilen ve uzun yıllar sonra ilk kez geçen yıl UBP Hükümeti tarafından açılan “Üveyik Avı” tüm tartışmalara ve eleştirilere rağmen bu yıl da açıldı. Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Üveyik kuşunu vurmak amacıyla açılan “av” sadece bu yönüyle değil, insani açıdan da eleştirilere neden oluyor. Özellikle yaz sıcağında su başlarında su içen havyanla ateş edilmesi avın katliam boyutunu da gündeme taşıyor. Üveyik Avı’nın bir diğer acı tarafı ise yumurtlama dönemine rastlaması… Özellikle Fassa kuşunun yumurtlama mevsiminde vurulması hem yuvada olan yumurtaların yok olmasına neden oluyor hem de henüz doğmamış canlıları “ölüme” mahkum bırakıyor.

Yaz mevsiminde açılan avın zararları bunlarla da kalmıyor. Özellikle kaçak avcılığa müsait ortamdan yararlanan avcılar kanunsuz işlere girişiyor. Yukarıda belirttiğim gibi yazda suya hasret olan hayvanları bulmak için yasadışı olarak sulak alanlara giren avcılar hem suç işliyor, hem de su içen kuşlara ateş ederek avı av olmaktan çıkarıyor.

Peki bu avda hangi kuşları öldürmek yasal?..

KKTC yasaları üveyik, yaban güvercini, fasa, karga ve saksağanı yasal olarak vurabilirsiniz diyor!

Peki öyle mi gerçekten?..

Hayır, keklikler de vuruluyor, tavşanlar da, ve diğerleri de!..

Bunu avcılar çok iyi biliyor.

Büyük Av sezonunda avlanması gereken özellikle keklikler şu günlerde palaz (yavru)…

Koşa koşa ağaçlar altında gezine bu genç yavrular da Üveyik Avı’nın kurbanı oluyorlar.

Aslında avcılar böyle yaparak “kendi avlarına” da ateş etmiş oluyorlar, lakin Büyük Ava keklik kalmıyor.

 

ÜVEYİK: NESLİ TÜKENMEK ÜZERE

Doğamızda Üveyik var mı peki?..

Avı yapılacak kadar bir popülasyona sahip mi?..

Hayır!..

Zaten sadece Kıbrıs’ta değil, dünyada da Üveyik kuşu nesli tükenmek üzere olan kuşlar listesinde.

İlkbahar-yaz göçmeni olarak ülkemize konuk olan üveyik (Streptopelia turtur – Turtle Dove) kuşlarının nesli, tükeniyor... 70’li yılların sonundan itibaren sayıları dramatik şekilde düşüş gösteren üveyikler, her geçen yıl ülkemize daha az sayıda geliyor. Üveyikler örneğin avcılığın beşiği olan İngiltere’de, “rapid decline / red list” (hızlı azalma / kırmızı liste) ifadeleriyle sıkı koruma altında bulunuyor. 1950’li yıllardan beridir İngiltere’de üveyik avlanmıyor.

Üveyikler, Avrupa Komisyonu Kuş Koruma Emirnamesi ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı Koruma İzleme Merkezi’nin koruma listelerinde bulunuyor. Nesli Tehlikede Olan Bitki ve Hayvanların Ticaretini Yasaklayan Uluslararası Konvansiyon ve Göçmen Türlerin Korunması Konvansiyonu çerçevesinde de korunuyor.

Ekolojik sistemin bozulmasına bağlı olarak artan tarımsal ilaç kullanımı, beslenme ve üreme alanlarının daralması ve bozulması, su kaynaklarının kuruması, kirlenmesi ve geçtikleri yerlerde acımasızca avlanmaları, son derece sevimli bir kuş türü olan üveyikleri, bir daha geri gelmemek üzere yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.

 

HARPER ORHON: KİMSE LİMİTLERE UYMAYACAK

Avla ilgili Kıbrıs’ın kuzeyindeki “en yetkili” isimlerden biri, Avcılık Federasyonu eski Başkanı Harper Orhon da Avustos Avı’na karşı olduğunu söylüyor...

Geçen yıl görüşlerine başvurduğum Harper Orhon, bu avın “yanlış” olduğunu şöyle özetliyor, nedenlerini sıralıyor:

·        Palaz keklik avlanılacak.

·        Denetim olmadığından hiç kimse limitlere uymayacak ve tavşan da avlanılacak.

·        Pınar başlarında her türlü hayvan katliamı yapılacak, nedeni de av koruma görevlilerinin olmaması...

 

NE ZAMAN KADAR SÜRECEK?

İkinci İnce Av Mevsimi (üveyik avı) 28 Ağustos’ta başladı.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre avcılar İkinci İnce Av Mevsimi’nde 28 ve 31 Ağustos, 4, 7, 11 ve 14 Eylül olmak üzere toplam 6 gün avlanabilecekler.
İkinci İnce Av günlerinde avlanacak av kuşları ve sayısı şöyle açıklandı:

“Av günlerinde üveyik, yaban güvercini, fasa, karga ve saksağan avlanabilir. Bunların dışında herhangi bir av ve yabani kuş avlanmayacaktır.

İkinci İnce Av günlerinde bir avcı her av günü için, yukarıda belirtilen av kuşlarından 8 adedi fasa olmak üzere diğer kuşlarla birlikte en fazla toplam 40 (Kırk) adet avlayabilir.”

 

[Teknik bilgiler: Mustafa Gürsel]

 

 

 

 

Yılın yarısını Orta Afrika ve daha güney bölgelerde, diğer yarısını da Akdeniz ülkeleri, Avrupa ve Hazar Denizi’ne kadar olan bölgede geçiren üveyikler, yurdumuza, 9 milyon kilometrekare yüzölçümüyle dünyanın en büyük çölü olan “Sahra Çölü”nü geçerek geliyor. Sahra’da susuzluk ve açlıktan kırılan üveyikler, göç yollarında yarı yarıya azalıyorlar. Her geçtikleri, her durdukları yerde, acımasızca avlanıyorlar... Beşparmaklar’da bir uçtan bir uca arasanız bile, artık tek bir üveyik dahi görmek, oldukça zor...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 4062 defa okunmuştur