1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ürdün'de gündemde enerji, turizm ve ticaret var
Ürdünde gündemde enerji, turizm ve ticaret var

Ürdün'de gündemde enerji, turizm ve ticaret var

Kıbrıslı Rum Enerji Bakanı Ürdün’de…

A+A-

Kıbrıs Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in Ürdünlü mevkidaşının daveti üzerine önceki akşam Ürdün’ün başkenti Amman’a gittiği bildirildi.

Fileleftheros gazetesi Lakkotripis’in tek günlük çalışma ziyareti sırasında Ürdün Enerji ve Maden Kaynakları Bakanı Mohammed Hamed, Turizm Bakanı Nidal Mardi Al Qatamine ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Hatem Hafez Al Halawani ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştireceğini yazdı.
Habere göre Lakkotripis Enerji Bakanı Hamed ile yapacağı görüşmede Güney Kıbrıs ile Ürdün arasında enerji alanındaki işbirliğinin güçlendirilmesi konusunu ele alacak. Görüşmenin, ilgili Karşılıklı Anlayış Memorandumunun imzalanmasıyla tamamlanması bekleniyor.
Qatamine ve Halawani ile yapılacak görüşmelerde de iki ülke arasındaki turizm ve ticaret ilişkilerinin güçlendirilmesi yollarının tartışılacağını kaydeden gazete, Lakkotripis’in Amman Ticaret Odası’nın kendisi için düzenleyeceği etkinliğe de katılacağını aktardı.
Habere göre Lakkotripis, buradaki konuşmasında Güney Kıbrıs’taki yatırım ve müteşebbis işbirlikleri konusunda sunulan fırsatlar hakkında bilgiler verecek.

Güney Kıbrıs ile Yunanistan arasında enerji işbirliğinin önemine dikkat çekildi

Fileleftheros gazetesi bir başka haberinde, Makedonya-Trakya Bakanı Yorgos Orfanos’un Güney Kıbrıs ile Yunanistan arasında enerji sektöründeki işbirliğinin daha çok güçlendirilmesinin önemine dikkat çektiğini yazdı.
Habere göre bir fuar açılışı için Selanik’e giden Güney Kıbrıs’ın Atina Büyükelçisi Kiriakos Kenevezos ile yaptığı görüşmede konuşan Orfanos, enerji ekseninin iki ülkenin kalkınma yolunda gösterdiği çabalarda belirleyici rol oynayacağı üzerinde durdu.
Orfanos, halkları için iyi bir gelecek istediklerini ve işbirliğiyle bunu kolayca yapabileceklerini de belirtti.

Çevreciler sondaj çalışmalarına destek veren şirket konusunda endişeli

Öte yandan Simerini gazetesi, Kıbrıs Rum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi’nin Halliburton şirketinin geçmişte karıştığı çevre felaketleriyle ilgili Yunan basınında çıkan bilgiler üzerine endişelerini dile getirdiğini aktardı.
Gazeteye göre bu şirketin Aradip sanayi bölgesinde Rum yetkili makamların müsamahasıyla yasadışı olarak, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içersinde gerçekleştirilen sondaj çalışmalarına destek amacıyla sanayi yerleşkeleri inşa ettiğini savunan Çevreciler, Rum Hükümetine “şirketin geçmişini bilip bilmediği”, “neden yasadışı inşaat çalışmalarına müsamaha gösterildiği” gibi sorular yöneltti.
(tak)

Bu haber toplam 1860 defa okunmuştur