1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Maraş açılmaya hazır, eski mal sahipleri Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvursun"
"Maraş açılmaya hazır, eski mal sahipleri  Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvursun"

"Maraş açılmaya hazır, eski mal sahipleri Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvursun"

Tatar: Maraş açılmaya hazır, eski mal sahipleri de Taşınmaz Mal Komisyonu marifetiyle gelebilir, bu insanlık gereğidir

A+A-

Tatar ve Erdoğan Maraş’ta açıklama yaptı.

Buradan sonra ‘Acil Durum Hastanesi’nin açılışını yapacaklarını ifade eden Tatar, KKTC’yi geliştirme çabalarında olduklarını belirtti.

46 yıldır güven artırıcı önlemler çerçevesinde bir takım önerilerin karşı taraftan hep reddedildiğini ifade eden Tatar, Maraş’ın mülk sahiplerinin geri dönmesi, bölgenin kazandırılması için TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın desteği bile bu adımı  attıklarını kaydetti.

Tatar, mal – mülk sahiplerine de gelme çağrısı yaptı.

Erdoğan: “Taşınmaz Mal Komisyonu’na müracaat edilmesi ile buradaki mülk sorununun çözüme kavuşabilir”

Erdoğan, Maraş (Varosha)’da: Niye buraları kapalı tutuldu - Güneyde kim varsa komisyona başvurarak, bedeli ödenmek suretiyle buralar sahiplerini bulur

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, buranın kapalı tutulmasının düşündürücü olduğunu ifade etti, Taşınmaz Mal Komisyonu’na müracaat edilmesi ile buradaki mülk sorununun çözüme kavuşabileceğini belirtti. Uluslar arası bakışın KKTC’yi hiçbir zaman adil paylaşıma almadığını savunan Erdoğan, kuzeyin mahkum edildiğini, güneyin Avrupa Birliği’ne alındığını da ifade etti.

“Kendi göbeğimizi kendimiz kesmek zorundayız” diyen Erdoğan, atılan adımla yeni bir sürecin başladığını, buranın da gerçek sahiplerine kavuşacağı günü beklediğini savundu.

Gösterilen ilgi ve Ersin Tatar’a da cesareti için teşekkür etti, atılacak adımlarda yanında olacağını belirtti.

 

 


"Buranın gerçek sahipleri bellidir"

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kapalı Maraş ziyareti sonrası, “Buranın gerçek sahipleri aslında bellidir ve şimdi de gerçek sahiplerine burası kavuşacağı günü beklemektedir. Özellikle muhatabım kardeşim Ersin beye de bu gayreti bu cesareti için teşekkür ediyorum. Kendisini tebrik ediyorum, atılacak adımlarda da her zaman yanında olduğumuzu, Türkiye olarak Anavatan olarak onlarla beraber hareket edeceğimizi söylemek istiyorum” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kapalı Maraş ziyareti sonrası basına yaptığı açıklamada, Kapalı Maraş bölgesini gördükten sonra, “Niçin Kuzey ve Güney olarak bu Kapalı Maraş bölgesi için, bütün bu güzelliğiyle buraların halkından uzak tutulmuş kapalı tutulmuş... Bu da düşündürücüdür...” ifadelerini kullandı.

Erdoğan şöyle devam etti:

“Taşınmaz Mal Komisyonu’nun da devreye girmesiyle Güney’de kimler varsa Taşınmaz Mal Komisyonu’na müracaat etmek suretiyle buradaki malları nerdeyse nasılsa bunların hepsinin bedeli ödenmek suretiyle buralar sahiplerini bulur ve sahiplerini bulduktan sonra da bu iş çözüme kavuşur.

Sene 1974, sene 2020... Yıllar yılı burası böyle kalmış. Artık diyoruz ki; bir adım atalım mesafe alalım; çünkü uluslararası bakış hiçbir zaman Kuzey Kıbrıs’ı adil paylaşımda muhatap almamıştır.”

Güney Kıbrıs’ın, Bürgenstock’taki görüşmelerde alınan kararlara uymadığını, referandumda haır dediğini anımsatan Erdoğan, buna rağmen Kuzey Kıbrıs’ın ne yazık ki adeta mahkum edildiğini Güney’in ise AB üyesi yapıldığını belirtti ve şunları dile getirdi:

“O çalışmaların o görüşmelerin bizzat içinde olan biri olarak o görüşmelerdeki müzakerelerdeki insanlara, yani Kuzey Kıbrıs’a yapılan adaletsizliği hiçbir zaman hazmetmek mümkün değildir. Artık kendi göbeğimizi kendimiz kesmek durumundayız. Onun için de bugünkü Kapalı Maraş bölgesinde attığımız bu adım, 15 gün önce buraya atılan adım ve süratle yapılan çalışmalarla yeni bir süreç başlamıştır. Buranın gerçek sahipleri aslında bellidir ve şimdi de gerçek sahiplerine burası kavuşacağı günü beklemektedir.

Özellikle muhatabım kardeşim Ersin beye de bu gayreti bu cesareti için teşekkür ediyorum. Kendisini tebrik ediyorum, atılacak adımlarda da her zaman yanında olduğumuzu, Türkiye olarak Anavatan olarak onlarla beraber hareket edeceğimizi söylemek istiyorum.” (tak)


"Bu adımı insanlık için attık"

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk hükümetinin bu konuda desteğini aldıktan sonra Maraş adımını atıklarını söyleyerek, “Bu adımı insanlık için attık, bu adımı bu güzelim bölgenin geliştirilebilmesi, kalkındırılması, insanlara kazandırılabilmesi için attık, gerçekten çok mutluyuz” dedi.

Amaçlarının 46 yıldır “bir hayalet şehir” diye nitelendirilen Maraş’ı, gelişen ve büyüyen Mağusa’ya yakışır bir şekilde insanlığa açmak, kalkındırmak olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Maraş’ı dibinde, içinde gelişen büyüyen Mağusa’ya açmak, geliştirmek ve kalkındırmak bize yakışan doğru adımdır” diye konuştu.

Maraş’taki mal ve mülk sahiplerine  de çağrıda bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, Taşınmaz Mal Komisyonu üzerinden Maraş’taki mal ve mülklerin mülkiyet sahiplerine iade edilebileceğini, burasının insanlığa açılmış olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Maraş’ta yaptığı temas ve incelemelerin ardından basına açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin 37. kuruluş yıldönümünde Kıbrıslı Türklerin Cumhuriyet Bayramını kutladığını belirterek, “Kıbrıs Türk halkı kendi cumhuriyetini kurmuş, kendi devletiyle Doğu Akdeniz’de bu güzelim adada Kıbrıs Türk halkı güvenlik barış ve huzur içinde yaşamına devam etmektedir” dedi.

Yıllardır devam eden uluslararası görüşmelerde Güney Kıbrıs’la bir anlaşmaya varılamadığına işaret eden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk halkının hala izolasyonlar ve kısıtlamalar altında, tüm engellemelere rağmen Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli destekleri ile bir yaşam standardı sağlayabilmek için çalıştığını kaydetti.

Maraş ziyareti ardından Pandemi Hastanesi açılışına gideceklerine işaret eden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifleri ile acil durum hastanesinin pandemiden dolayı 2 ay gibi bir sürede tamamlandığını ve Kıbrıs Türk halkının sağlık hizmetlerine bir önemli alt yapı yatırımı olarak şu anda hizmete gireceğini kaydetti.

KKTC’yi geliştirme çabaları içinde 46 yıldır kapalı olan Maraş için çalışmalar yapıldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, bu süre içinde Maraş’ın bir bölümünün zaten açık olduğunu, ancak açık olamayan kapalı bölge olarak 46 yıldır muhafaza edilen bu güzelim bölgenin artık açılmaya hazır vaziyette olduğunu söyledi.  

Tatar şöyle konuştu:

“Bizlerin girişimleri ile Maraş’ın açılması ve eski sakinlerinin, mal, mülk sahiplerinin de buraya Taşınmaz Mal Komisyonu üzerinden gelebilmeleri,  mal ve mülklerine kavuşabilmeleri artık insan haklarının bir gereğidir diye düşünüyorum.”

İçte tartıştıktan sonra TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Tük hükümetinin bu konuda desteğini aldıktan sonra Maraş adımını atıklarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, “Bu adımı insanlık için attık, bu adımı bu güzelim bölgenin geliştirilebilmesi, kalkındırılması, insanlara kazandırılabilmesi için attık, gerçekten çok mutluyuz” dedi.

Maraş’taki mal ve mülk sahiplerine  de çağrıda bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, taşınmaz Mal Komisyonu üzerinden Maraş’taki mal ve mülklerin mülkiyet sahiplerine iade edilebileceğini, burasının insanlığa açılmış olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Yolumuz barış, huzur güvenlik  yoludur” dedi.(tak)

Fotoğraf YD/ Burçin Aybars

Bu haber toplam 4049 defa okunmuştur
İlgili Haberler