1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Tatar- Çavuşoğlu Ankara’da görüştü
Tatar- Çavuşoğlu Ankara’da görüştü

Tatar- Çavuşoğlu Ankara’da görüştü

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ankara’da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuşma yapan Tatar, Ankara Ticaret Odası’nı ziyaret etti; TGRT’de canlı yayına konuk oldu.

A+A-

Cumhurbaşkanı makamındaki Ersin Tatar, Ankara’da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuşma yapan Tatar, Ankara Ticaret Odası’nı ziyaret etti; TGRT’de canlı yayına konuk oldu.

Tatar, Ankara’daki temaslarını tamamladı. Ankara temasları çerçevesinde ilk olarak TGRT’de canlı yayına konuk olarak değerlendirmelerde bulundu.

Ardından Ankara Ticaret Odası’nı (ATO) ziyaret eden Tatar, burada ATO Başkanı Gürsel Baran ve Yönetim Kurulu üyeleri ile görüştü. Tatar’ın ATO ile görüşmesinde KKTC ve Türkiye’deki ticaret faaliyetleri hakkında görüş alış verişinde ve değerlendirmelerde bulunuldu.

ATO ile görüşmesini tamamladıktan sonra Tatar, her yıl yapılan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiler Konferansı’na katılarak, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü, büyükelçilere hitap etti.

 

“Sinsice öneriler…”

Tatar, 13. Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, 20 Temmuz 1974’te Türk askerinin adaya ayak basmasıyla KKTC’nin temellerinin atıldığını belirtti.

Kendisinin siyaset hayatı boyunca "Kıbrıs’ta eşit statü ve eşit egemen iki devleti" savunduğunu kaydeden Tatar, "federasyon temeline dayalı çözüm modelinin ise Kıbrıs Türkü’nün azınlık olarak yama edilmesi demek olduğunu" ifade etti.

Kıbrıslı Rum Lider Anastasiadis’in Güven Yaratıcı Önlemler kapsamında yaptığı önerilere de değinen Tatar, bu önerileri Kıbrıs Cumhuriyeti’nin otoritesini kuzeye yaymayı amaçlayan “sinsice öneriler” olarak niteledi.

 

“Yeni siyaset şerefli siyasettir”

Büyükelçilere hitabında, "Kıbrıs’ta yeni bir dönemin başladığını" vurgulayan Tatar, “Yeni siyaset belki zordur, belki zaman alacaktır ama ben inanıyorum ki iki yılda bile yol kaydedilmiştir. Yeni siyaset şerefli, milli bir siyasettir” dedi.

"Kıbrıs’ta iki ayrı devlet olduğunu" yineleyen Tatar, bu siyasetlerine Türkiye’nin de destek vermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Çavuşoğlu: “Kıbrıs’ta artık müzakere olacaksa iki egemen devlet arasında olur”

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Tatar’ın iki eşit egemen devlet teziyle girdiği seçimi halkın desteği ile kazandığını hatırlatarak, “Kıbrıs’ta artık müzakere olacaksa iki egemen devlet arasında olur” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti olarak KKTC’nin haklarını tüm dünyada savunmak, daha görünür olmasını sağlamak ve KKTC pasaportlarının tanınması için çaba sarf ettiklerini de sözlerine ekledi.

Tatar, Ankara’daki programının tamamlanmasının ardından Konya’ya hareket etti.

Tatar Konya’da, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Kıbrıslı Türk sporcuların uygulanan ambargolar nedeniyle katılamadığı 5. İslami Dayanışma Oyunları Açılış Töreni’ne katılacak.

Haber: Filiz Seyis (TAK)

Bu haber toplam 913 defa okunmuştur