1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Tarihi eser davası yargıda
Tarihi eser davası yargıda

Tarihi eser davası yargıda

Yeni Erenköy ve Çayırova’da kazı yaparak 15 parça eski eser çıkaran zanlılar dün yeniden Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı…

A+A-

Gamze BAYKUR


Yeni Erenköy ve Çayırova’da izinsiz kazı yaparak toplam değerleri 96 bin TL olan Geometrik Döneme ait 15 adet eski eser çıkaran ve satmak için müşteri arayışına girişen zanlı Adem Yılmaz, Levent Ocak, Emre Büyüköztürk, Cemil Ayaz ve Ömer Yılmaz almış oldukları tutukluluk sürelerinin dolmasının ardından dün yeniden Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. “İzinsiz kazı yapmak” ve “Kanunsuz eski eser tasarrufu” suçlarından dolayı dün Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan zanlı Adem Yılmaz, Levent Ocak, Emre Büyüköztürk, Cemil Ayaz ve Ömer Yılmaz teminata bağlandı.

Tahkikat bitti…
Olayın tahkikat memuru Nuri Diner, 21 Mart tarihinde zanlı Adem Yılmaz ile Levent Ocak’ın tasarrufunda Geometrik Döneme ait toplam değerleri 96 bin TL olan 15 adet eski eser bulduklarını açıkladı. Zanlı Adem Yılmaz, ve Levent Ocak’tan yapılan soruşturmada zanlıların ayrı ayrı Yeni Erenköy ve Çayırova bölgesinde kazı yaparak konu eski eserleri bulduklarını belirten Diner, zanlı Emre Büyüköztürk, Cemil Ayaz ve Ömer Yılmaz ile birlikte ise konu eski eserleri satmak için müşteri arayışına girdiklerini açıkladı.  Mesele ile ilgili olarak yürütülen tahkikatın tamamlandığını belirten Diner, zanlıların uygun bir teminata bağlanarak serbest bırakılmasını talep etti.

Zanlı Adem Yılmaz, teminat şartlarını yerine getiremedi…
Mağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Banu Soyer, zanlı Adem Yılmaz, Levent Ocak, Emre Büyüköztürk, Cemil Ayaz ve Ömer Yılmaz’ın pasaport ve seyahat belgelerine el konularak KKTC dışına çıkışının men edilmesine ve 1’er KKTC vatandaşının 30’ar bin TL şahsi kefalet senedi imza etmesine emir verdi. Ancak zanlı Adem Yılmaz, teminat şartlarını yerine getiremediği için merkezi cezaevine gönderildi.

Bu haber toplam 3306 defa okunmuştur