1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. PKK 'resmi ve açık' ateşkes ilan etti
PKK resmi ve açık ateşkes ilan etti

PKK 'resmi ve açık' ateşkes ilan etti

PKK kurucu lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'deki silahlı militanların tıklayın sınır ötesine çekilmesi çağrısının ardından, örgütün fiili lideri durumundaki Murat Karayılan, ateşkes ilan ettiklerini duyurdu.

A+A-

 

PKK kurucu lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'deki silahlı militanların tıklayın sınır ötesine çekilmesi çağrısının ardından, örgütün fiili lideri durumundaki Murat Karayılan, ateşkes ilan ettiklerini duyurdu. KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Almanya'nın Bonn kentinde düzenlenen "Newroz Kutlaması" mitinginde ekrana yansıtılan görüntülü mesajında, şu ifadeyi kullanıyor: "21 Mart’tan bu yana ve bundan sonra biz hareket olarak; KCK, PKK ve HPG olarak resmi ve açık bir şekilde ateşkes ilan ediyoruz."KCK, PKK'nın üst yapısı, HPG ise askeri kanadı olarak biliniyor. Fırat Haber Ajansı, Karayılan'ın yanaşık düzende sıralanmış örgüt militanlarına hitaben yaptığı konuşmanın video kaydını yayınladı.Geri çekilme için 'zemin' bekleniyor. Hürriyet ve Evrensel başta olmak üzere, Türkiye'deki medya kuruluşlarının metnine yer verdiği dokuz buçuk dakikalık konuşmada Karayılan, "geri çekilmeye ilişkin olarak" ise şöyle diyor: "Eğer Türk devleti, hükümet ve parlamento sorumluluğunu yerine getirir ve geri çekilmeye ilişkin gerekli kararları alırsa, gerekli komisyon ve kurumları oluşturursa, geri çekilmenin zeminini eğer oluşturursa biz onu da yerine getireceğiz. Şimdi bu zeminin oluşturulmasını bekliyoruz. Bu konularda bizim söyleyeceklerimiz kısaca budur. Herkesin bilmesi gerekir ki, bu tarihi döneme biz PKK olarak hazırız. Biz savaşa da hazırız, barışa da hazırız."İmralı Cezaevi'nde tutulan Öcalan'ın, BDP'li milletvekilleri aracılığıyla tıklayın gönderdiği mektubu teslim alan Karayılan, PKK kurucu liderinin çağrılarını "kararlılıkla" takip edeceklerini söylemişti. Öcalan'ın mesajının Diyarbakır'daki Nevruz kutlamasında yayınlanmasına benzer şekilde, Bonn'daki kutlama sırasında yayınlanan görüntülü mesajında Karayılan, ateşkesin nasıl uygulanacağına ilişkin ayrıntılara da değindi.

“Askeri eyleme girilmeyecek”
Karayılan'ın açıklamasına göre, PKK militanları herhangi bir askeri eyleme girişmeyecek, sadece kendilerine herhangi bir saldırı olursa, karşı misillemede bulunacak:"Eğer, güçlerimize karşı saldırılar olursa, o zaman gerilla güçlerimiz kendilerini koruyacaklardır. Bu dünyevi bir haktır, meşru bir haktır. Uluslararası yasalarda da bu var. Yok eğer kimse güçlerimize saldırmazsa güçlerimiz de hiçbir askeri eylem yapmayacaktır. Şimdilik kesinleşen kararımız budur."PKK 1990'ların başlarından beri birçok kez ateşkes ilan etti. Türk Silahlı Kuvvetleri ise geleneksel olarak, örgüt militanlarına yönelik operasyonlarını aralıksız sürdürüyor. (BBC TÜRKÇE)

Bu haber toplam 1489 defa okunmuştur