1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Peşmerge'nin Musul'a ilerleyişi sürüyor
Peşmergenin Musula ilerleyişi sürüyor

Peşmerge'nin Musul'a ilerleyişi sürüyor

Peşmerge güçlerinin Irak'ın Musul kentine doğru ilerleyişini sürdürdüğü ve son bir ayda 60'tan fazla köyün kontrolünü ele geçirdiği belirtildi.

A+A-

Peşmerge güçlerinin Irak'ın Musul kentine doğru ilerleyişini sürdürdüğü ve son bir ayda 60'tan fazla köyün kontrolünü ele geçirdiği belirtildi.

AA muhabirine konuşan Mahmur Cephesi Peşmerge Komutanı Albay Ziryan Şeyh Vesani, son iki günde üç köyü daha aldıklarını ve 10 kilometre ilerlediklerini söyledi. Çıkan çatışmalarda 300 IŞİD militanının öldürüldüğünü ileri süren Vesani, ayrıca çok sayıda askeri aracı ele geçirdiklerini kaydetti.

Musul'a 40 kilometre yaklaştıklarını aktaran Vesani, "Fransa ve Almanya'nın gönderdiği silahlarla savaşıyoruz. Mahmur çevresinde 60'tan fazla köyün kontrolünü sağladık. Üstlerimizden emir gelirse Musul'a da operasyon düzenleyebiliriz" dedi.

OPERASYON HAZIRLIĞI

Öte yandan Musul'un kuzeybatısındaki Rabia ve Zummar ilçelerini kontrolüne alan Peşmergenin, Yezidi nüfusun çoğunlukta olduğu Sincar (Şengal) ilçesini de IŞİD'in elinden kurtarmak için "büyük bir operasyona" hazırlandığı bildirildi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Şeyhan İlçe Başkanı Ali Avni, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin emriyle Peşmergenin, 3 Ağustos'ta IŞİD'in eline geçen Sincar'ı kurtarmak için hazırlık yaptığını söyledi.

Irak Parlamentosu'ndaki Yezidi Milletvekili Mahma Halil de Zummar ve Rabia'nın alınmasının ardından IŞİD'in bölgede Musul'a doğru geri çekilmeye başladığını dile getirerek, "Güvenlik güçleri, Sincar'a 17 kilometre uzakta olan bölgeye konuşlandı. ABD savaş uçaklarının hava desteği, silahlı Yezidiler ve Peşmergelerin ortak operasyonuyla Sincar kurtarılacaktır" ifadelerini kullandı.

(AA/ÖZ/KAR)

Bu haber toplam 1107 defa okunmuştur