1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Onkoloji Merkezi’nin temeli bugün atılıyor
Onkoloji Merkezi’nin temeli bugün atılıyor

Onkoloji Merkezi’nin temeli bugün atılıyor

“Kanser hastalığıyla mücadelede önemli bir adım” olarak nitelenen Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yerleşkesi içinde inşa edilecek Onkoloji Merkezi’nin temeli bugün atılıyor.

A+A-

“Kanser hastalığıyla mücadelede önemli bir adım” olarak nitelenen Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yerleşkesi içinde inşa edilecek Onkoloji Merkezi’nin temeli bugün atılıyor.
Türkiye Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, saat 17.00’deki temel atma törenine katılmak amacıyla bugün günübirlik ziyaret için Kuzey Kıbrıs’a geliyor. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Onkoloji Merkezi’nin ülkede kanserle mücadele konusunda yeniden yapılanmanın önemli bir ayağını oluşturduğu vurgulandı.
Sağlık Bakanlığı’nın kanser konusunda bir yandan en üst düzeyde planlamaları yaptığı belirtilen açıklamada, bir yandan da Onkoloji Merkezi’nin hayata geçirilmesiyle altyapıya yönelik ciddi bir katkı sağlanacağı belirtildi.

Hedef Temmuz 2015
İhalesi sonuçlandıktan sonra ilgili firmayla 18 Temmuz 2014’te sözleşmesi imzalanan Onkoloji Merkezi’nin, Temmuz 2015’te inşaatının tamamlanıp hizmete girmesi hedefleniyor. Pediatrik onkoloji tedavileri ve radyoterapi hizmetlerinin de verileceği Onkoloji Merkezi, 56 yataklı ve 6 yoğun bakım ünitesinin bulunacağı çağdaş bir merkez olacak.


İşbirliği ek protokolü...
Sağlık Bakanlığı açıklamasına göre, bugün saat 16.00’da Türkiye Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Sağlık Bakanı Ahmet Gülle’nin imzalayacağı protokol, işbirliğini geliştirmeyi öngören bir ek protokol olacak.
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ve beraberindeki heyetin 14-15 Temmuz tarihlerinde Ankara’da TC Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nu ziyareti esnasında ve iki bakanlığın heyetlerinin toplantıları sonucunda, Türkiye ve KKTC’nin sağlık alanında yürüttüğü işbirliğine yönelik konuların masaya yatırıldığı belirtilerek, mutabakata varılan hususların ek protokolle imza altına alınmasının karara bağlandığı kaydedildi.

Lefkoşa ve Antalya kardeş hastane...
İmzalanacak ek protokol, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ile Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kardeş hastane olarak karşılıklı işbirliği yapabilmelerini de öngörüyor.  (TAK)

Bu haber toplam 1794 defa okunmuştur