ÖNCE SAYIM, SONRA KİMLİK

'ÖNCE SAYIM, SONRA KİMLİK'

Denktaş, ülkede gerçek durumu gösteren sayım yapılmadan beyaz-yeşil kimlik gibi vatandaşlık yasasında yapılacak hiçbir düzenlemenin sorunu çözmeyeceğini bildirdi

A+A-

 

 

 

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, ülkede gerçek durumu gösteren sayım yapılmadan beyaz-yeşil kimlik gibi vatandaşlık yasasında yapılacak hiçbir düzenlemenin sorunu çözmeyeceğini bildirdi.

 

Serdar Denktaş, sayımla ilgili açıklamayı, bugün, Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği yöneticilerini kabulünde yaptı.

 

Denktaş, 2007’den beri “kriz geliyor önlem alın” çağrısı yaptığını, krizin göstere göster geldiğini ve yaşanmakta olan krizin global krizle ilgisi olmadığını anlatarak, taşeronların krizden en fazla etkilenen sektörlerden birini oluşturduğunu söyledi.

 

Serdar Denktaş, vatandaşlık yasasında yapılacak değişikliklerden önce ülkede gerçek anlamda nüfus sayımının yapılması; bu yapılırken de ülkede kalanlara sınır dışı edilmeyeceklerine dair güvence verilmesi gerektiğini dile getirdi.

 

Beyaz ve yeşil kimlik olarak kamuoyunun gündemine gelen yasa tasarısının kendi içinde bile çelişkiler bulunduğunu ileri süren Denktaş, “Ben eminim bunu hazırlayan bakan bile bilmiyor” ifadesini kullandı.

 

Serdar Denktaş, bu yasa tasarılarının yasalaşması halinde ne getireceğinin kimse tarafından bilinemeyeceğini ifade ederek, burada şu veya bu şekilde kalan insanlara güvence verilmeden yapılacak bir sayımda da bir önceki gibi olumlu sonuç alınamayacağını savundu.

 

Denktaş, bugünkü gidişatın gidişat olmadığını, ancak mutlaka bu kötü durumdan ülke olarak çıkılacağını anlatarak, yaşananların, gerçek anlamda sayım yapılmaması halinde sorun yaşanmaya devam edileceğini gösterdiği görüşünü ısrarla yineledi.

 

OSMAN AMCA

 

Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca ise, konuşmasında, Birlik olarak kayıt dışılıkla mücadele ettiklerini anlatarak, mücadelede DP’den destek istedi.

 

Amca, bunun dışında kamuoyunun gündeminde bir süreden beridir yer alan beyaz kimlik konusunda bilgilerli olmadığını belirterek, bu konuda bilgi istedi.

 

Osman Amca, ziyarette son olarak Güney Kıbrıs’ta çalışan ve kriz nedeniyle sorun yaşayan, işlerine son verilerek Kuzey’e gelenlere de iş olanağı yaratılması gerekliliği üzerinde durarak, bu konuda da DP’den yardım istedi.

 

Amca, Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği’nin sorunlarını içeren yazılı bir metni de DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’a verdi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 683 defa okunmuştur