1. HABERLER

 2. ÖZEL HABER

 3. “O dönem bize bilgi verilmedi”
“O dönem bize bilgi verilmedi”

“O dönem bize bilgi verilmedi”

‘Kutlu Adalı cinayeti’… Dönemin Başbakanı Hakkı Atun, YENİDÜZEN’e konuştu

A+A-

Gazeteci-Araştırmacı Kutlu Adalı cinayetinin işlendiği dönemin Başbakanı Hakkı Atun, “Başbakan olsam da Adalı’nın öldürüldüğünü her vatandaş gibi radyodan öğrendim, dehşete kapıldım. Polis bize bilgi vermedi, dosyayı hiç okumadım.” dedi.

 “Türkiye’den kaynaklanan bir olay olduğu için yapacak bir şey yoktu, ne yapabilirdik?” diyen Atun, sürecin yeniden canlanmasını değerlendirdi: “Fırsat var. Bu karanlıktan kurtulabiliriz. Bunun başlangıç dosyası da, polisteki dosyadır.”

 

Atun’un açıklamalarının satırbaşları:

 • “St Barnabas olayında hiçbir bilgimiz yoktu. O zamanki idare şekli, asker, güvenlik ve hudutla ilgili konularda Başbakanlık’tan kopuk hareket ederdi.”
   
 •  “ Asker bize bu konuda hiç bilgi vermedi, sorumlu makam kabul edip, bir şey söylemedi.”

 

Ayşe GÜLER

YENİDÜZEN yazarı, gazeteci Kutlu Adalı cinayetinin işlendiği dönemin Başbakanı Hakkı Atun, “Başbakan olsam da Adalı’nın öldürüldüğünü her vatandaş gibi radyodan öğrendim, dehşete kapıldım” dedi.

Atun, cinayete ilişkin polis dosyasını hiç okumadığını, soruşturmaya ilişkin ise polisin kendisine bilgi vermediğini aktardı.

“Türkiye’den kaynaklanan bir olay olduğu için yapacak bir şey yoktu, ne yapabilirdik?” diyen Atun,

“Başbakan olarak bu konuların hep dışındaydık. Vatandaş ne kadar bir şey duymuş, görmüş ise biz de o kadar öğrendik. Onun dışında bir şey biliniyor ise bunu ancak polis bilebilirdi… Ne varsa polis dosyasında var. O bile bizim bilgimize gelmedi” şeklinde konuştu.

Adalı’nın öldürülmesine ilişkin soruşturma açılmasının yeniden gündemde olmasını değerlendiren Atun, “Fırsat var. Bu karanlıktan kurtulabiliriz. Bunun başlangıç dosyası, polisteki dosyadır.” dedi.

Atun, YENİDÜZEN’e konuştu, önemli açıklamalarda bulundu.

Öte yandan görüş almak için aradığımız, dönemin Polis Genel Müdürü Atilla Sav ise açıklama yapmak istemedi.

“Asker bize bilgi vermezdi”

 • YENİDÜZEN: Kutlu Adalı cinayetinde dönemin Başbakanıydınız. Adalı, o dönemde St. Barnabas baskınına ilişkin yazıları kaleme almıştı. O gün neler yaşandı?
 • H.ATUN: St Barnabas olayında hiçbir bilgimiz yoktu. O zamanki idare şekli, asker, güvenlik ve hudutla ilgili konularda Başbakanlık’tan kopuk hareket ederdi… Kendisi karar alır ve uygulardı.
  Bu konuda bize niçin yapıldı, sonucu nedir bilgi verilmezdi. Tamamen kendilerinin bildiği, yaptığı bir olaydı. Onun dışında hiçbir bilgi sahibi olmadık.
   
 • YENİDÜZEN: Bu olaylar sonrasında Adalı, tehdit aldığını da defalarca kaleme almıştı.
 • H.ATUN: Tehdit aldığını ben bugünkü (dünkü) haberlerden öğrendim. Bizim böyle bir şeyden haberimiz yoktu, polis bize bilgi vermezdi.

“Olayı, herkes gibi radyodan öğrendim, dehşete kapıldım…”

 • YENİDÜZEN: Polis dosyasında ne vardı?
 • H.ATUN: Başbakan olarak bu konuların hep dışındaydık. Vatandaş ne kadar bir şey duymuş, görmüş ise biz de o kadar öğrendik. Onun dışında bir şey biliniyor ise bunu ancak polis bilebilirdi…
  Ne varsa polis dosyasında var. O bile bizim bilgimize gelmedi.
   
 • YENİDÜZEN: Başbakan olduğunuz dönemde, polis soruşturmasına ilişkin dosyayı okumadınız mı?
 • H.ATUN: Dosyayı hiç okumadım…
   
 • YENİDÜZEN: Peki, Adalı’nın öldürüldüğünü nasıl öğrendiniz, olay yerine gittiniz mi?
 • H.ATUN: Herkes gibi olayı radyodan öğrendim. Bize kimse böyle bir olay olduğunu söylemedi. Bu olayın içine dahil olmadık. Olayı duyduğumuzda dehşete kapıldık…
   
 • YENİDÜZEN: Olay sonrasında polisten bilgi almadınız mı?
 • H.ATUN: Hatırladığım kadarıyla bilgi bile almadık.
   
 • YENİDÜZEN: Başbakan olduğunuz dönemde faili meçhul bir cinayet işlendi, olayın ardından  Adalı’nın ailesiyle görüştünüz mü? Bu olaydan endişe duydunuz mu?
 • H.ATUN: Hayır, Kutlu Adalı’nın ailesiyle hiç görüşmedim. Araştırma yapacak bir makam değildik, neden hükümet bu konunun içine bulaşsın ki? Ama eşi hakkını aradı. Her vatandaş gibi biz de bu endişeyi yaşadık… Türkiye’den kaynaklanan bir olay olduğu için yapacak bir şey yoktu, ne yapabilirdik? Asker bize bu konuda hiç bilgi vermedi, sorumlu makam kabul edip, bir şey söylemedi.
   
 • YENİDÜZEN: Şu anda yeniden soruşturma açılması gündemde…
 • H.ATUN: Fırsat var. Bu karanlıktan kurtulabiliriz. Bunun başlangıç dosyası, polisteki dosyadır. Herkesten fazla bu dosyanın aydınlatılmasını istiyorum. Bugün, Kutlu Adalı’yı tanıyıp, hayatta olan çok az insan var. Eli, kalemi oldukça güçlüydü…

 

yd-destek-gorseli-2-109.jpg

Bu haber toplam 2536 defa okunmuştur
İlgili Haberler