1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Mühendis ve Mimarlar yardıma hazır
Mühendis ve Mimarlar yardıma hazır

Mühendis ve Mimarlar yardıma hazır

Ülkemizde son günlerde meydana gelen sağanak yağışlar yağmur suyu drenaj sistemlerinin eksik ve yetersiz olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

A+A-

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, son yağışlarla özellikle Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde yaşanan su baskınları ile ilgili açıklama yaptı. Birlik, Sanayi Dairesi tarafından Taşkınköy’deki Sanayi Bölgesinde su baskınlarının önlenmesi için ihaleye çıkılarak yapılmaya çalışılan drenaj sisteminin sorunu çözecek bir çalışma olmadığı, Kuzey Kıbrıs   genelinde “Yağmur Suyu Drenaj Master Planı”nı hayata geçirilmesi gerektiğini duyurdu.

KTMMOB’nın konu ile ilgili açıklaması şöyle:

Ülkemizde son günlerde meydana gelen sağanak yağışlar yağmur suyu drenaj sistemlerinin eksik ve yetersiz olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

KTMMOB olarak, yıllardır ülkemiz genelinde yağmur suyu drenaj sistemleri ile ilgili bir Master Plan çalışması yapılması ve uygulanması konusunda katkı koymaya hazır olduğumuzu bildirmemize rağmen sorunun çözümü için yetkililer tarafından bugüne kadar herhangi bir kalıcı çalışma başlatılmamıştır. KTMMOB’den teknik bir heyet, son günlerde yağmur sularından meydana gelen sel baskınlarının yaşandığı başta Sanayi Bölgesi olmak üzere Lefkoşa genelinde tetkik ve incelemelerde bulunmuştur. Sorunun kalıcı çözümü yerine günlük palyatif tedbirler uygulandığını gözlemlemekteyiz. Özellikle başkent Lefkoşa’da zemin yapısı, dere yatakları ve topoğrafik etkenlerden dolayı yağmur suları doğu yönündeki Haspolat bölgesine akmaktadır. Kıbrıs’ın Kuzeyinin yanı sıra Güneyini de etkileyen bu sorunun kalıcı olarak atık su kanalizasyon sistemindeki gibi iki toplumlu projelerle çözülmesi gerekmektedir.

Başkent Lefkoşa’da son günlerde Sanayi Dairesi tarafından Taşkınköy’deki Sanayi Bölgesinde su baskınlarının önlenmesi için ihaleye çıkılarak yapılmaya çalışılan drenaj sisteminin sorunu çözecek bir çalışma olmadığı gibi sorunu daha da büyütecek bir çalışma olduğu gözlemlenmiştir çünkü, Sanayi Bölgesinin kendi suyunu ve Kuzey-Batıdan gelen yağmur sularını da toplaması amaçlanan bu sistem, her zaman olduğu gibi Doktor Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki Doktoroğlu Mağazası bölgesinde birikecektir. Bu noktadan itibaren dereye suyun akıtılması için yeni bir drenaj sistemi yapılması düşünülmediğinden, sorun devam edecektir. Bunun yanı sıra Sanayi Bölgesinin Kuzey-Batısından (Atatürk Stadyumu’nun Kuzeyi) tepelerden kontrolsüz gelen yağmur sularının döşenmekte olan yetersiz çaptaki borularla emniyetli bir şekilde dereye taşınması mümkün görülmemektedir.

Sonuç itibarıyla; Kuzey Kıbrıs genelinde “Yağmur Suyu Drenaj Master Planı” yapılması ve özellikle başkent Lefkoşa’da sel suları sorununa iki toplumlu proje üretilerek çözüm bulunmalıdır.

KTMMOB olarak, bu konu gibi önemli proje ve çalışmalara katkıda bulunmaya hazır olduğumuzu kamuoyuna bir kez daha hatırlatırız.

Bu haber toplam 1588 defa okunmuştur