MECLİS ÖNLEM ALDI

MECLİS ÖNLEM ALDI

Hasan Bozer başkanlığında bugün toplanan Meclis Başkanlık Divanı, Meclis Genel Kurulu izleyici bölümünde yaşanan son eylemleri değerlendirdi. Başkanlık Divanı, Genel Kurul izleyici bölümünde pankart açılmaya kadar giden eylem düzenlenmesini kabul edilmez

A+A-

Eylemlere karşı önlem alındı

Hasan Bozer başkanlığında bugün toplanan Meclis Başkanlık Divanı, Meclis Genel Kurulu izleyici bölümünde yaşanan son eylemleri değerlendirdi.

Başkanlık Divanı, Genel Kurul izleyici bölümünde pankart açılmaya kadar giden eylem düzenlenmesini kabul edilmez olarak nitelendirerek, genel kurulu izlemeye gelecek olan izleyicilere yönelik yeni düzenleme getirdi.

Buna göre bundan böyle sadece 09:00 - 10:00 saatleri arasında Meclis Başkanı veya Meclis Başkan Yardımcısı’ndan izin alabilenler Meclis Genel Kurulu’nu izlemeye alınacak.

Başkanlık Divanı tarafından alınan karar, Meclis Başkanı Hasan Bozer tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

Meclis çalışmaları esnasında izleyici localarına gelen konukların yaptığı eylemlerde son dönemde ciddi bir tırmanış gösterdiğini belirten Bozer, dün yaşanan olayların pankart açma ve görevlilerin ikazlarına uymama boyutuna taşındığını söyledi.

“Bu, Meclis için kabul edilebilir bir durum değildir. Meclis Genel Kurulu’nun sükunet içinde çalışması esastır. İzleyicilerin orada olay yaratarak genel kurul çalışmalarını bir şekilde engellemeleri Meclis Başkanlığı ve Başkanlık Divanı tarafından uygun bulunmamaktadır” diyen Hasan Bozer, bu çerçevede bugün yapılan Başkanlık Divanı toplantısında, bundan böyle izleyici olarak genel kurul çalışmalarını izlemek üzere gelen vatandaşlara Meclis Başkan veya Meclis Başkan Yardımcısı’ndan izin alma zorunluluğu getirildiğini açıkladı.

Meclis çalışmaları konusunda gerekli düzenlemeleri yapmak ve önlemleri alma yetkisinin, Anayasa ve Meclis İç Tüzüğü’ne göre Başkanlık Divanı’na verildiğine dikkati çeken Meclis Başkanı Bozer, “O nedenle bugün yapılan divan toplantısında artık izleyicilerin genel kurul günleri saat 09:00 ile 10:00 arası Meclis Başkanı veya Meclis Başkan Yardımcısı’na direkt müracaat izin almaları koşulu getirilmiştir. Sadece söz konusu saatlerde müracaatları onaylanan vatandaşlar izleyici kartlarını takarak genel kurulu izleyebileceklerdir” şeklinde konuştu.

İzin alan vatandaşların Meclis İç Tüzük kurallarına mutlak şekilde uymaları konusunda uyarılacağını da belirten Bozer, “Yaptığımız düzenleme budur. Meclis’in saygınlığına gölge düşürmemek, Meclis çalışmalarını huzur içerisinde yapabilme adına aldığımız tedbir budur. Başkanlık Divanı kararı olarak bunu kamuoyuna duyururuz” dedi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1185 defa okunmuştur