1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Mahkumların iade konusu sıkıntılı
Mahkumların iade konusu sıkıntılı

Mahkumların iade konusu sıkıntılı

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars bazı mahkumların Türkiye’ye iadesi konusunda sıkıntılar yaşandığını söyledi

A+A-

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars bazı mahkumların Türkiye’ye iadesi konusunda sıkıntılar yaşandığını, Türkiye’de yargılama yapılmadığı için iade yapılamadığını ifade etti.

Baybars, cezaevi konusundaki açıklamalara cevap verdi.
Şu an kapalı ve açık görüş olmadığını, mahkumların aileleri ile telefondan görüntülü görüşmesi üzerinde çalıştıklarını söyleyen Baybars, kapalı ve açık görüşün Sağlık Bakanlığı’nın önerileri kapsamında başlatılacağını dile getirdi.

Baybars, kıyafet alımlarını durduklarını ancak şimdi yaz geldiği için kıyafet alımlarının hijyen kurallarına uygun yapılacağını belirtti. 

1982’de yapılan cezaevinin kapasitesinin ek binalarla 480’e yükseltildiğini, şu an cezaevinde 500 mahkum olduğunu belirten Baybars, kapasite konusundaki rakamların sürekli yanlış ifade edildiğini söyledi.

Cezaevinde sıcak su da olduğunu söyleyen Baybars, cezaevinde sağlıkla ilgili problem olmadığını kaydederek, 50 kişinin de bir tuvalet kullanmadığını, her koğuşta 4 tuvalet olduğunu belirtti.

Şartlı tahliyenin af olmadığını da belirten Baybars, “Düzenleme, başvuru süresinin azaltması ile ilgili. Bizlerin kurula müdahale etmesi söz konusu olamaz. Hükümet olarak af yasası yapma gibi bir düşüncemiz yok” dedi.

Mahkumların TC’ye iade konusuna da değinen Baybars, “TC’de yargılama yapılmadığı için iade alınmıyor” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 2313 defa okunmuştur
İlgili Haberler