1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. KTTO’DAN CİDDİ UYARI
KTTO’DAN CİDDİ UYARI

KTTO’DAN CİDDİ UYARI

KKTO bal konusunda yaşanan krizle ilgili olarak Avrupa Komisyonu’na bir mektup gönderdi

A+A-

 


 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KKTO) bal konusunda yaşanan son krizle ilgili olarak Avrupa Komisyonu’na bir mektup gönderdi.

“Amaç, Yeşil Hat Ticareti’nde kafa karışıklığı yaratma”
Mektupta, Rum Arıcılar Birliği’nin Kuzey’den Yeşil Hat üzerinden ticareti yapılacak olan bal ile ilgili iddialarının, Kıbrıs Türk ürünlerinin tümüne karşı bir önyargı yaratacağına dikkat çekildi. Birliğin iddialarının bilgi yetersizliğinden kaynaklanmadığı, Yeşil Hat üzerinden yapılan ticaretle ilgili kafa karışıklığı ve ön yargı oluşturma amacı taşıdığı belirtildi.
Buna benzer bir örneğin patates konusunda da yaşandığının hatırlatıldığı mektupta,  “Biz, Yeşil Hat üzerinden ticareti artırmak için tüm gücümüzle uğraşırken, bu tarz iddialar iki taraf arasındaki işbirliğine  zarar vermekte ve önyargıları artırmaktadır” denildi.

“Komisyondan güçlü bir mesaj bekliyoruz”
Mektubun sonunda KTTO, Avrupa Komisyon’dan Yeşil Hat Ticareti’ne destek veren güçlü ve net bir mesaj vermesi yönünde harekete geçmesini ve bu mesajın Rum kamuoyuna ulaştırılmasını istedi.
Mektupta, bu tarz olayların devam etmesi halinde, Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden yapılan ticaretin azalmaya devam edeceği ve bunun iki toplum arasındaki güvenin bozulmasına yol açacağı vurgulandı. (yd)

Bu haber toplam 993 defa okunmuştur