1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. KTTO’dan AB Komisyonu’na sert mektup
KTTO’dan AB Komisyonu’na sert mektup

KTTO’dan AB Komisyonu’na sert mektup

“Ambargolar altında yaşayanlar biziz; Rumlar değil!”

A+A-

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, ambargoların hafifletilmesi için verilen sözler halen beklemedeyken bir grup Kıbrıslı Rumun hayatını kolaylaştırmak amacıyla Yeşil Hat Tüzüğü’nde değişiklik yapılmasını amaçlayan Komisyon önergesini sert bir dille protesto etti.

Günay Çerkez imzasıyla AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle’ye gönderilen mektupta, bir grup Kıbrıslı Rum’un “hayatını kolaylaştırmak” amacıyla Kuzey Kıbrıs üzerinden “transit” ve KKTC yetkililerinin kontrolüne tabii olmadan geçiş koridoru oluşturulmasına imkan sağlayabilecek yasal düzenleme için Yeşil Hat Tüzüğü’ne 13 Mayıs 2013 tarihli bir değişiklik önergesi verildiği anlatılarak, bunun çifte standart olduğu vurgulandı.

Mektupta, KTTO’nun insanların hayatlarını kolaylaştıracak ve her iki taraf arasında güvenin artırılmasına imkan sağlayacak girişimleri desteklediği ama yıllardır ambargolar altında yaşayan Kıbrıslı Türklerin hayatlarını kolaylaştıracak çok sayıda iyileştirme verilen sözlere rağmen gerçekleşmezken AB’nin tüm imkanlarından yararlanmakta olan Kıbrıslı Rumların hayatının daha da rahatlatılmasına öncelik veren bu girişimin, kabul edilemez olduğu anlatıldı. Doğrudan Ticaret Tüzüğü, Gümrük Birliği’ne dahil ürünlerin de YHT’ye dahil edilmesi, Kıbrıslı Türklerin ticari araçlarının Güney’e geçişi, Üniversitelerimizin Erasmus projesine dahil edilmeleri gibi Kıbrıslı Türklerin sayısız haklı talebine AB’nin ‘sadece sempati gösterdiği’ belirtilen mektupta, sözkonusu Kıbrıslı Rumlar olunca değişiklik önergesinin kolayca geçtiği vurgulandı.

Böyle bir uygulama yapılabilmesi için Kıbrıs’taki taraflar arasında en üst düzeyde bir koordinasyonun gerekli olduğunun da belirtildiği mektupta, böylesi bir işbirliğinin olmadığı bir ortamda uygulamanın kaçakçılık ve denetimsizliğe yol açacağı; iki taraf arasında güven değil güvensizlik yaratılacağı belirtildi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Dr. Günay Çerkez, Fule’ye gönderdiği mektupta, bu tür tek taraflı girişimlerin, Kıbrıs sorununun çözümüne katkıda bulunmayacağını da belirtti.

Mektup, Brüksel’deki daimi tesmsilciler ve Kıbrıs’taki AB Büyükelçileri aracılığıyla Avrupa Birliği üye ülkelerine de dağıtıldı.

Bu haber toplam 1185 defa okunmuştur