1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kıbrıslı Türklerin sağlıktaki ayrıcalıkları kalkıyor
Kıbrıslı Türklerin sağlıktaki ayrıcalıkları kalkıyor

Kıbrıslı Türklerin sağlıktaki ayrıcalıkları kalkıyor

Petridis, “Kıbrıslı Türklerin sağlık hizmetleri dışında tutulmasının söz konusu olmadığını, sadece Kıbrıslı Rumlar için geçerli olanın Kıbrıslı Türkler için de geçerli olacağını” ifade etti.

A+A-

Güney Kıbrıs Sağlık Bakanlığı, 2003 yılından beridir Kıbrıslı Türklere yönelik Güney Kıbrıs’taki hastanelerinde verilen bedava sağlık hizmetinin kaldırılması yönündeki yasa tasarısı çalışmalarını tamamladı.
Politis gazetesi, Güney Kıbrıs Sağlık Bakanlığı’ndan dün gerçekleştirilen toplantıda, Kıbrıslı Türklere 2003 yılından beri, Güney Kıbrıs’ta ikamet edip etmediklerine ve çalışıp çalışmadıklarına bakılmaksızın sağlanan bedava sağlık hizmetlerinin kaldırılması çalışmalarını tamamladığını yazdı.
Habere göre, Güney Kıbrıs’taki hastanelerde tedavi olabilmeleri için Kıbrıslı Türklerin, Güney Kıbrıs Sosyal Sigortalar kurumun en az üç yıllık yatırımlarının olması ve vergi beyannamesinde bulunmuş olmaları gerekecek.
Gazete, Güney’de devlet memuru olarak çalışan Kıbrıslı Türklerin ve ailelerinin, kronik hastalıkları olanların, işsizlerin ve düşük gelirlilerin bedava sağlık hizmetinden faydalanacaklarını belirtirken aynı uygulamanın üçüncü ülke vatandaşları için de geçerli olacağını vurguladı.
Habere göre, konuya ilişkin açıklamada bulunan Güney Kıbrıs Sağlık Bakanı Petros Petridis, “Kıbrıslı Türklerin sağlık hizmetleri dışında tutulmasının söz konusu olmadığını, sadece Kıbrıslı Rumlar için geçerli olanın Kıbrıslı Türkler için de geçerli olacağını” ifade etti.
Gazete, Kıbrıslı Türklere sağlanacak bedava sağlık hizmetleri için 2013 bütçesinde öngörülen 5 milyon 800 bin Euro’nun, kamuda hak sahiplerine sağlanacak sağlık hizmetleri için ayrılan ödeneğe ekleneceğini vurguladı.(tak)

Bu haber toplam 1677 defa okunmuştur