1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İstimlak paralarını yediler
İstimlak paralarını yediler

İstimlak paralarını yediler

Larnaka’da tutuklanan iki tanınmış Rum iş adamı ile bir tanınmış Rum avukat dün mahkemeye çıkarıldı.

A+A-

İngiltere’de ikamet eden bir Kıbrıslı Türk kadına (83), Polemidya’daki (Binatlı) malına karşılık verilen istimlak bedelinin 3 milyon 850 bin 400 Euro’luk kısmını ödemeyerek zimmetlerine geçirme suçundan Larnaka’da tutuklanan iki tanınmış Rum iş adamı ile bir tanınmış Rum avukat dün mahkemeye çıkarıldı.

Politis ve diğer gazeteler söz konusu Kıbrıslı Türk taşınmaz malına, istimlak bedeli olarak 6.6 milyon Euro değer biçilmesine karşın, mal sahibine sadece 2 milyon 850 bin Euro (bazı gazeteler bu miktarı 2 milyon 750 bin Euro olarak veriyor) ödeme yapıldığını anımsattı.

Gazete Kıbrıslı Türk mal sahibinin Rum polisine şikayetinin ardından olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığını bunun üzerine, polisin, zimmetlerine 3 milyon 850 bin 400 Euro geçirdikleri için Larnaka’da faaliyet gösteren iki büyük taşeronluk şirketi sahibi G.K (66)  ile bir futbol takımında aynı zamanda yönetici olan Hr.G(56) isimli iki kişiyi ve M.X(70)  isimli tanınmış avukatı tutukladığını yazdı.

Gazete ayrıca tutukluların, dün, haklarında sekiz gün tutukluk emrinin verildiği Larnaka Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldığını belirtti.

Gazete olayla ilgili olarak aranan Kıbrıslı Türk’ün, Kıbrıslı Türk kadının damadı olduğunu da yazdı.

Larnaka Kaza Mahkemesi’nde yer alan ifadelere dayanarak, mal sahibi Kıbrıslı Türk kadının, Rum Polisine, 70 yaşındaki avukatın, 66 yaşındaki iş adamı ile birlikte, banka hesabından 3 milyon 350 bin 400 Euro çaldığına dair suç duyurusunda bulunduğunu belirten gazete, Kıbrıslı Türk hakkında verilen bilgilerde ise söz konusu kadının 1947’de evlendiği, 4 çocuk sahibi olduğu, 1974 yılına kadar “Polemidya’”da ikamet ettiği, 1974’ten sonra ailesi ile birlikte Güzelyurt’a yerleştiği, 1988 yılında ise eşi ile birlikte İngiltere’ye göç ettiğinin yer aldığını yazdı.

Kıbrıslı Türk kadının, 2009 yılında, Rum Yönetimi’nin taşınmaz malını istimlak ettiğini öğrendiğini ve bunun üzerine “Polemidya’”daki “Asprogoni” bölgesinde 1980 yılında istimlak edilen ve üzerine konutların inşa edildiği 37 dönümlük arazi için Kıbrıs Türk Malları Vasiliğine başvurduğunu yazan gazete, yine Mahkemede söylenenlere dayanarak, olaya karışan iki iş adamı tarafından, Kıbrıslı Türk kadın ve o dönemde hayatta olan eşine, konuyu ele alması için yine tutuklular arasında bulunan 70 yaşındaki avukatın önerildiğini belirtti.

Avukatın, bu konu için “2 milyon Euro’dan daha az almayacağını” Kıbrıslı Türk çiftine söylediğini belirten gazete, Kıbrıslı Türk kadının eşinin 2009 yılının Aralık ayında İngiltere’de öldüğünü ve bunun ardından Kıbrıslı Türk kadının, olayı ele alması için söz konusu avukata yetki verdiğini belirtti.

Habere göre Rum Merkez Bankası, anlaşma sonucunda istimlak bedeli olarak belirlenen 6 milyon 600 bin Euro’luk miktarı, 31 Mart 2011 tarihinde Kıbrıslı Türk kadın adına çek olarak çıkarırken, konuyla ilgilenen avukatın, 3 milyon 850 bin 400’luk miktarı, mal sahibine haber vermeksizin (Kıbrıslı Türk kadına), 66 yaşındaki G.K isimli işadamının banka hesabına yatırdı.

Gazete bu paradan, 650 bin Euro’luk miktarın, olayla ilgili olarak aranan Kıbrıslı Türk’ün hesabına, 400 bin Euro’luk miktarın ise Hr.G (56) isimli işadamının hesabına yatırıldığını, avukatın hesabında ise 150 bin Euro bulunduğunu yazdı.

Habere söz konusu iki iş adamı, Mahkemede verdikleri ifadede, hesaplarında bulunan paraları almak için Kıbrıslı Türk kadınla anlaştıklarını belirttiler. Avukat ise konu hakkında konuşmayı ret etti.

Öte yandan Simerini gazetesi ise 66 yaşındaki işadamının hesabına yatırılan 3 milyon 850 bin 400 Euro’luk miktardan, bir milyon 400 bin Euro’nun ise Hr. G (56)isimli iş adamının hesabına yatırıldığını belirtti.(tak/güney basın)

 

Bu haber toplam 2118 defa okunmuştur