1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İlk kredi dilimine AB'den onay
İlk kredi dilimine ABden onay

İlk kredi dilimine AB'den onay

Kredinin ilk diliminin serbest kalması kararının bu hafta içerisinde alınması bekleniyor

A+A-

AB Komisyonu raporunda, Güney Kıbrıs’ın, kredi başvurusunda bulunduğu Avrupa Destek Mekanizması’ndan alacağı kredinin ön koşullarını yerine getirdiği, kredinin ilk diliminin serbest kalması kararının bu hafta içerisinde alınmasının beklendiği bildirildi.
Alithia ve diğer gazeteler, Alman Haber Ajansı’na (DPA) dayandırdıkları haberde, AB Komisyonu’nun Güney Kıbrıs’a ilişkin 30 Nisan tarihli raporunda, Güney Kıbrıs’ın söz konusu kredinin ilk diliminin serbest bırakılması için gerekli tüm şartları yerine getirdiğini belirttiğini yazdılar.
Haberde, 3 milyon Euro tutarında olan ilk dilimin serbest bırakılmasına ilişkin kararın bu hafta içerisinde alınmasının beklendiği vurgulandı.
Gazete, Komisyon’un raporunda Güney Kıbrıs’ın Rusya’yla mevcut kredi anlaşmasına da değinildiğini; Rusya’nın kredi geri ödemesi için Güney Kıbrıs’a verdiği süreyi 2 yıl daha uzattığı ve faizi de yüzde 2,5’e düşürdüğünün vurgulandığını da yazdı.
Fileleftheros, Rusya’nın Güney Kıbrıs’a sağladığı kredinin yüzde 4,5 faizle ve son ödeme tarihi olarak Aralık 2016 olduğunu ancak bu koşulların yüzde 2,5 faizle 2018 olarak değiştirildiğini belirtti. (tak)

Bu haber toplam 1343 defa okunmuştur