1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Güneyde kritik binalara "insansız hava araçlarından koruma sistemi” yerleştirilecek
Güneyde kritik binalara "insansız hava araçlarından koruma sistemi” yerleştirilecek

Güneyde kritik binalara "insansız hava araçlarından koruma sistemi” yerleştirilecek

Kıbrıs Cumhuriyeti'nin edindiği ve “hayati öneme sahip binalara yerleştirmeyi” planladığı “anti-drone” (İHAsavar) sisteminin yerleştirileceği binalar Güney basınına yansıdı.

A+A-

Kıbrıs Cumhuriyeti'nin edindiği ve “hayati öneme sahip binalara yerleştirmeyi” planladığı “anti-drone” (İHAsavar) sisteminin yerleştirileceği binalar Güney basınına yansıdı. 

Fileleftheros’un edindiği güvenilir bilgilere dayandırdığı haberine göre “kritik yapıları insansız hava araçlarından (anti-drone)  koruma sistemi”nin Başkanlık Sarayı, Merkezî Cezaevi, Polis Genel Müdürlüğü, Larnaka ve Baf havaalanlarına kurulacak.  İhaleyi kazanan şirket ile yapılan sözleşme uyarınca önemli sistemde, binalara yaklaşan insansız hava araçlarının engellenmesi için 5 de seyyar birim bulunacak.

Gazete “ihale belgelerinin geçen Ekim ayında gizli olarak derecelendirilmiş olmasına, artık verilerin açıklanmasını kamu çıkarı ve devlet güvenliği meselesi olarak görüyoruz” ifadesine de yer verdi.

Sistemin, etkin olmayacağına dair itirazlar üzerine şu anda Sayıştay Başkanlığı tarafından incelenmekte olan ihale konusunda Kıbrıs Rum Polisi, öngörülen bürün prosedürlerin yerine getirildiğini açıkladı.  

Bu haber toplam 525 defa okunmuştur
Etiketler :