1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. GAÜ, siyah çelenk bırakacak
GAÜ, siyah çelenk bırakacak

GAÜ, siyah çelenk bırakacak

GAÜ, GAÜ Senato kararıyla başkanlık ofisi ve akademik kadro tarafından Pazartesi günü saat 09:00’da Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na protesto mektubu ve siyah çelenk bırakılacağını bildirdi.

A+A-


Girne Amerikan Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi’nin Girne’ye, “Unıversity of Kyrenia (Girne Üniversitesi) adı ile yeni bir üniversite açmaya yönelik girişiminin “etik ve adil olmadığı”nı savundu ve şirketler mukayyitliği ile Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın buna onay ve destek vererek taraf olduğunu ileri sürdü. GAÜ, GAÜ Senato kararıyla başkanlık ofisi ve akademik kadro tarafından Pazartesi günü saat 09:00’da Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na protesto mektubu ve siyah çelenk bırakılacağını bildirdi.
Girne Amerikan Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi ve/veya bir başka özel, tüzel kişinin veya bir üniversitenin kendi adı ve kurumsal kimliğinin gücü, imajı ve toplum nezdinde itibarına güvenin bir sonucu olarak Girne’de kampus ve üniversite açmasına karşı bir duruşları ve engelleme girişimleri olmadığını ve olmayacağını bildirdi. GAÜ tarafından yapılan açıklamada, “Girne Amerikan Üniversitesi’nin tepkisi, Yakın Doğu Üniversitesi adı altında açılacak bir Kampuse değil, Girne Amerikan Üniversitesi ismi ve kurumsal kimliğini çağrıştıracak isimler kullanılarak Yakın Doğu Üniversitesi’nin Girne’de üniversite açma girişiminedir” denildi.
Açıklamada, “GAÜ, LAÜ ve UKÜ isimlerini çağrıştıran Girne Avrupa Üniversitesi (GAÜ) Girne Denizcilik Üniversitesi (GDÜ), Girne Metropolitan Üniversitesi (GMÜ) ve Uluslararası Girne Üniversitesi (UGÜ) isimlerine onay veren şirketler mukayyitliğinin Yakın Doğu Üniversitesinin etik olmayan girişiminden sonra GAÜ’nün Lefkoşa, Yakın, Doğu ve benzer isimlerin tesciline yönelik taleplerine onay vermemesi ise düşündürücü” ifadeleri kullanıldı.
(TAK)

Bu haber toplam 1916 defa okunmuştur