1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Euro Bölgesi Maliye Bakanları Güney Kıbrıs için toplandı
Euro Bölgesi Maliye Bakanları Güney Kıbrıs için toplandı

Euro Bölgesi Maliye Bakanları Güney Kıbrıs için toplandı

Euro Bölgesi maliye bakanları, Güney Kıbrıs'ı kurtarma paketini görüşmek için toplandı.

A+A-

 

Euro Bölgesi maliye bakanları, Güney Kıbrıs'ı kurtarma paketini görüşmek için toplandı.

Rum yönetiminin yeni Maliye Bakanı Mihalis Sarris, basına yaptığı açıklamada, kurtarma paketinde banka zararlarının tasarruf sahipleriyle paylaşılacağı iddiaları nedeniyle Rum bankalarından ''kayda değer'' mevduat kaçışı yaşandığını belirtti.

Sarris, Euro Bölgesi'nin daha önceki kurtarma paketlerinde başvurmadığı böyle bir adımın ''tehlikeli'' bir örnek teşkil edeceğini ve tüm Euro ülkelerine zarar vereceği uyarısında bulundu.

Kurtarma operasyonları konusunda kamuoyunun hassas olduğu Almanya ve Finlandiya gibi ülkeler, Rusya'nın kara para aklama üssüne dönüşen Rum bankalarının zararlarının kısmen tasarruf sahiplerine yüklenmesi gerektiğini savunuyor.

AB'de 100 bin Euro kadar mevduata hazine garantisi getirildiği dikkate alınırsa bu limitin üzerindeki mevduat sahipleri banka zararlarına ortak edilebileceği belirtiliyor.

Kıbrıs Rum kesimi için öngörülen 17 milyar Euro’luk kurtarma paketinin 8-10 milyar Euro’sunun bankalara sermaye takviyesinde ve kalanının borç ödemelerinde kullanılması öngörülüyor.

Bu arada AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn, Kıbrıs Rum kesimi kurtarma paketinde tasarruf sahiplerine yük bindirilmesine karşı olduğunu söyledi.

Öte yandan Euro Bölgesi maliye bakanlarının, İtalya'da siyasi belirsizliği artıran son seçimlerin ardından krizle kemer sıkarak mücadele politikasını tekrar tartışmaya açmaları bekleniyor.

(AA)

Bu haber toplam 1301 defa okunmuştur