1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Erdoğan ve Davutoğlu’nun açıklamaları Rum basınında
Erdoğan ve Davutoğlu’nun açıklamaları Rum basınında

Erdoğan ve Davutoğlu’nun açıklamaları Rum basınında

Alithia Davutoğlu’nun açıklamasını; “Türkiye Niko’nun Adımlarını Takip Ediyor... Davutoğlu Kıbrıs Sorununda ‘Yol Kesmek’ İstiyor ve Ülkesinin Durumu, Başkan Anastasiadis’in Adımlarına Göre Değerlendireceğini Söyledi” başlığıyla okurlarına aktardı.

A+A-

TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan Başbakanı Samaras’la İstanbul’da görüşmesinin ardından yaptığı açıklamalar ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Yunan hükümetinin Türkiye ve Yunanistan’ın Kıbrıs sorununda birlikte çalışması konusunda irade sahibi olduğu açıklaması Rum basınında geniş yer buldu.

Davutoğlu’nun NTV’ye yaptığı açıklamanın, Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras’ın Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinden iki gün sonra geldiğine işaret edilen haberlerde Güney Kıbrıs’ın Davutoğlu’na verdiği cevap da aktarıldı.

Alithia Davutoğlu’nun açıklamasını; “Türkiye Niko’nun Adımlarını Takip Ediyor... Davutoğlu Kıbrıs Sorununda ‘Yol Kesmek’ İstiyor ve Ülkesinin Durumu, Başkan Anastasiadis’in Adımlarına Göre Değerlendireceğini Söyledi” başlığıyla okurlarına aktardı.

Gazete Güney Kıbrıs Hükümet Sözcüsü Hristos Stilianidis’in TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun açıklamalarını, Anastasiadis hükümetinin çok yakından takip ettiğini söylediğini yazdı.

Habere göre Kıbrıs sorununun çözümünün Türkiye’nin Avrupa sürecine ivme kazandıracağı görüşünü belirten Stilianidis; “Bu AB’nin veya Kıbrıs’ın şantajı değildir, üyesi olmak istediği AB’ye üye bir ülkenin toprağını işgal etmekte olan bir ülke için asgari ön şarttır” ifadesini kullandı.

Türkiye’ye “Kıbrıs sorununun çözümü için gerçek irade gösterme” çağrısında da bulunan Stilianidis “Güney Kıbrıs’ın içerisinde bulunduğu ekonomik krizin Kıbrıs sorununda karar almak için bir ön şart da olmadığı” mesajını verdi.

İktidar partisi DİSİ, Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın Güney Kıbrıs’ın “münhasır ekonomik bölgesi” ilan ettiği Doğu Akdeniz’deki deniz bölgesinin Kıbrıs’ın Kuzey’i ile Güney’i arasında bölüşülmesiyle ilgili açıklamasının; “Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili iradesini teyit etmediği” iddiasında bulundu. İktidar ortaklarından Ekologlar ve Çevreciler Hareketi de, Erdoğan’ın sözlerine “derhal cevap verilmesi gerektiği” görüşünü ortaya koydu.

Politis, “Ahmet Anastasiadis’i Takip Ediyor... Hükümet Türk Dışişleri Bakanı’na ‘Uluslararası Hukuk’ İle Cevap Verdi” başlıklı haberinde TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in 2004’te Annan planına verdiği “evet” yanıtının çözüm için psikolojik bir avantaj olduğunu söylerken, Kıbrıs sorununun çözümünde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu kadar aceleci davrandığını savundu.

Gazete Güney Kıbrıs Hükümet Sözcüsü Hristos Stilianidis’in Davutoğlu’nun açıklamasına ilişkin dünkü yorumunu ise şu cümlelerle aktardı:

“Kıbrıs sorununda stratejik, ahlaki ve realist kararlar alınması gerektiği konusunda Türk Dışişleri Bakanı’na katılıyorum ancak bu Kıbrıs Rum tarafıyla alakalı değildir. Hükümet Türk liderliğinin açıklamalarını özel bir ilgiyle izliyor. Bizi ayıran sorunların çözümü yaklaşımı hiçbir şekilde uluslararası hukuka karşılıklı saygıyı ve kurallarına uymayı ortadan kaldırmaz. Hükümetimiz Türkiye’den, garantör ülke olarak üzerine düşen sorumluluğu üstlenmesini bekliyor. Ankara’ya, çözüm için gerçek irade göstermesini istiyoruz. Kıbrıs’ın yaşamakta olduğu ekonomik kriz Kıbrıs sorununda karar almada ön şart da değildir. Kıbrıs, Türkiye’nin AB yönelimini destekliyor ve Kıbrıs sorununun çözümü Avrupa sürecine ivme kazandıracaktır.”

Gazete Güney Kıbrıs Başkanı Anastasiadis’in Yunanistan’ın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Vasilis Papayoannu ile dün görüştüğünü, önümüzdeki günlerde ise Atina’ya giderek, Yunanistan Başbakanı Samaras’ın İstanbul’da Erdoğan’la yaptığı görüşmeyle ilgili detaylı bilgi alacağını haberine ekledi.

“TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİ LEFKOŞA’DAN GEÇER”

Fileleftheros “Hükümet Erdoğan’ın Samaras ile Görüşmesinden Sonra Yaptığı Açıklamaları Değerlendiriyor... Türkiye’nin AB Üyeliği Lefkoşa’dan Geçer” başlıklı haberinde Rum Sözcü Stilianidis’in dünkü açıklamasına yer verdi ve Rum siyasi partilerin de Erdoğan’ın açıklamasını “kınayan” açıklamalar yaptıklarını yazdı, detay vermedi.

Simerini haberi; “Jestler Bekliyorlar... Davutoğlu Anastasiadis’in 2004’teki ‘Evet’inin Psikolojik Avantaj Olduğunu Söylüyor... Hükümet, Kıbrıs Sorunu Türkiye İçin Asgari Yükümlülüktür Cevabını Veriyor... Ekologlar Şamar-Cevap İstiyor” başlıklarıyla aktardı.

Gazete ELAM’ın ise Türk yetkililerin açıklamalarına Rum tarafından herhangi özlü bir tepki verilmediğinden şikâyet ettiğini yazdı. (tak)

Bu haber toplam 1255 defa okunmuştur