EL-SEN DEDİĞİNİ YAPTI

EL-SEN DEDİĞİNİ YAPTI

EL-SEN bu sabah Maliye Bakanlığı önünde eylem gerçekleştirdi, bakanlık önünde büyük bir mum yaktı. Eylem sırasında KIB-TEK borcundan dolayı Maliye Bakanlığı'nın elektriklerini kesti. Dün basın açıklaması yapan EL-SEN, Maliye Bakanlığı’nın elektr

A+A-

Maliye Bakanlığı KARANLIKTA

EL-SEN bu sabah Maliye Bakanlığı önünde eylem gerçekleştirdi, bakanlık önünde büyük bir mum yaktı. Eylem sırasında KIB-TEK borcundan dolayı Maliye Bakanlığı'nın elektriklerini kesti.

 

Dün basın açıklaması yapan EL-SEN, Maliye Bakanlığı’nın elektriklerini borcundan dolayı keseceğini duyurmuştu


 

 

 

HALKIMIZA DAVETİMİZDİR

 

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK)’in alacaklarının tahsil edilmesine sahip çıkmayan, KIB-TEK Yönetimi, Müdürü, Ekonomi ve Enerji Bakanı, Maliye Bakanı ve Başbakan, sessizliğini koruyarak “sin de gülle geçsin” yöntemi uygulamaya devam ediyor. Kurumun, alacaklarından borçlarını düşünce eski ifade ile 232 Trilyon TL artıda kalacaktır. Durum bu iken bu sessizliğin temelinde KIB-TEK’i parçalayarak yok etmek olduğunu çok iyi biliyoruz. Kamusal alan dâhil tüm borçluların 4 Temmuz Pazartesi gününe kadar ödeme vadesi gelmiş borçlarını ödememesi durumunda elektrik akımlarının kesileceği yönünde KIB-TEK’den açıklama yapılmış olmasına rağmen, 4 Temmuz günü kamusal alanda elektrik akımı kesilmesi engellenmiştir. Bu gün ise sadece Girne’de ayni binada yer alan; Girne Gelir ve Vergi Dairesi, Girne İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigortalar Daireleri’nin öğlen saatlerinde elektrik akımları kesilmiş ancak, daha sonra KIB-TEK İdari ve Mali Müdür Muavini’nin Maliye Bakanlığı’na çağrılması ve orada yapılan görüşmeler neticesinde yeniden elektrik akımları bağlanmıştır.

 

Sendikamıza ulaşan bilgilere göre; Maliye Bakanı Sn. Ersin Tatar, Muhtarlıklar, BRT ve Din İşleri Dairesi’ne bağlı Camilerin tüketim borçlarını üstlenmeyi reddetmektedir. Yine ayni şekilde Kıbrıs Sorunu’nun çözümsüzlüğü nedeniyle siyasi nedenlerle tüketim ederlerini ödemeyen Karpaz’da yaşayan Rumlar ile belediyelerin borçlarına da çare üretilmemiş ve sorumluluk KIB-TEK’e yüklenmeye devam edilmektedir. Alacak-verecek durumu Eylül 2009 tarihinden beridir netleşmiş olmasına ve KIB-TEK’in büyük oranda maliyeden alacaklı olduğu anlaşılmış olmasına rağmen, KIB-TEK’i halkın malı olan diğer kurumlar gibi aldıkları talimatlar doğrultusunda özelleştirmeye kararlı oldukları anlaşılan UBP Hükümeti ve Maliye Bakanı sorumluluklarından kaçmaya devam etmektedir.

 

KIB-TEK çalışanları olarak bizim sorumluluğumuz doğrudan doğruya kurumu yönetmek değildir. Bizim sorumluluğumuz bize verilen talimatlar ışığında işlem yapmaktır. Bizim sorumluluğumuz yazın sıcağında, kışın dondurucu soğuğunda elektrik üretmek, iletmek, dağıtmak ve parasını tahsil etmektir.

 

Çalışanlar elektrik kesintisi için görev yaparken, talimat vererek kesintileri durduran yukarıda sayılan sorumlulardır. Sıkışınca basına dönük olarak halkımıza yanıltıcı açıklamalar yapabilmektedirler. Bir gün özelleştirme “yok”, ertesi gün “kısmen var”, daha ertesi gün KIB-TEK’i yok etme yasa tasarısı hazırlanıyor.

 

EL-SEN, bu gerçekleri anlatmaya devam ediyor. Bunu sadece çalışanları değil, yurdunu seven bir örgüt olarak yapıyor. Bunu enerjide yabancılara bağımlılığın getireceği acıları, pahalılığı ve yoklukları yaşayan bir toplumun evlatları olarak yapıyoruz.

 

Ekonomi ve Enerji Bakanı’na, oldu bitti yaratarak borcu olan kamu kuruluşları dâhil elektriklerin kesilmesi için talimat imzalattırarak Kurum idaresine verilmesini sağlamıştık. Çalışanlar olarak bu yazılı talimat ışığında yarın kamu kuruluşlarının elektriğini kesmeye devam edeceğiz.

 

Borcu yokmuş gibi, 2010 yılına ait borcunu inkâr ederek, muhtarlıklar, camiler, BRT ve Karpaz’daki Rumların borçlarını ödemeyerek “bütçede tasarruf yaptım” diyen Maliye Bakanlığı’nın elektrikleri yarın kurum çalışanları tarafından kesilecektir. Sabah saat 10.00’da yer alacak eylem Ekonomi ve Enerji Bakanı’nın yazılı “talimatı” ışığında yapılacaktır. Biz UBP Hükümetinin, Başbakanının, Maliye Bakanının, Ekonomi ve Enerji Bakanı ile KIB-TEK’e atadıkları yöneticiler ile Müdürünün sözlerinde ne kadar samimi olduklarını birlikte yaşamak için basınımızı Maliye Bakanlığının elektriklerinin kesileceği girişimi izlemeye davet ediyoruz.

 

Fakir fukaranın, üç beş kuruş borcu olanların elektriklerinin kesilmesine ses çıkarmayanların sıra kendi borçlarını ödemeye gelince ne yapacaklarını birlikte görelim. Biz Sayın Tatar’ın ne borcunu ödeyeceğine ne de bütçesinde tasarruf yaptığına inanmıyoruz. Gelin, hep birlikte yaşayarak görelim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2138 defa okunmuştur