1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. EBOLA'nın kontrole alınması 6 ay sürecek
EBOLAnın kontrole alınması 6 ay sürecek

EBOLA'nın kontrole alınması 6 ay sürecek

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Örgütü Başkanı Joanne Liu, Batı Afrika'daki Ebola salgınının kontrol altına alınmasının altı ay süreceğini bildirdi.

A+A-

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Örgütü Başkanı Joanne Liu, Batı Afrika'daki Ebola salgınının kontrol altına alınmasının altı ay süreceğini bildirdi.

Bölgeye yaptığı on günlük ziyaretin ardından, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi'nde basın toplantısı düzenleyen Liu, salgının hızla yayıldığına işaret etti. Örgütün bölgede yoğun çalışmalar yaptığına dikkati çeken Liu, ancak MSF'in tek başına bu salgının önüne geçmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Salgını kontrol etmek için Dünya Sağlık Örgütü'nün liderliğine ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Liu, "Liberya'yı istikrara kavuşturamazsak, bölgeyi asla istikrara kavuşturamayacağız" dedi.

Bölgede daha fazla uzmana ihtiyaç duyulduğunu ve salgının kontrol altına alınmasının altı ay süreceğini bildiren Liu, "Önümüzdeki altı ayda üstünlüğü ele almalıyız" ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar Batı Afrika'daki Gine, Liberya, Sierra Leone ve Nijerya'da binden fazla kişinin ölümüne yol açan Ebola salgınına neden olan virüs, sudan veya havadan geçmiyor, hastaların vücut sıvıları yoluyla yayılıyor.

DSÖ, herhangi bir kanıtlanmış tedavi yöntemi ve aşısı bulunmayan Ebola salgınıyla mücadele için küresel kamu sağlığı acil durumu ilan etmiş, deneysel tedavi yöntemlerinin kullanılabileceğini bildirmişti.

Ebola virüsü bugüne kadar daha çok, hastayla temasa geçen hasta yakınlarına ve hastalara müdahale ederken yeterli önlem almayan sağlık personeline bulaştı.

(AA/ÖZ/HA)

Bu haber toplam 1251 defa okunmuştur