1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. ‘e-üniversite’ kuruluyor
‘e-üniversite’ kuruluyor

‘e-üniversite’ kuruluyor

Eroğlu, “Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi”nden bir heyeti kabul etti.

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs’ın kuzeyinde internet ve bilişim teknolojileri aracılığıyla uzaktan üniversite eğitimi (e-eğitim) vermek üzere açılacak “Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi”nden bir heyeti kabul etti.

Üniversite yetkilileri, Cumhurbaşkanı Eroğlu’na, çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Görüşmede konuşan Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Rektörü Hasan Köni, Kuzey Kıbrıs’taki üniversitelere sık sık konferans veremeye geldiğini söyledi ve Cumhurbaşkanı Eroğlu’yla ortak tanıdıklarından bahsetti.

Köni, merkez kampüsünü Kuzey Kıbrıs’ta kuracakları üniversiteyle ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Uluslararası iletişimin gelişimiyle dünyada yeni bir eğitim modelinin oluşmakta olduğunu belirten Köni, artık devamlı kalabalık öğrencilerin sınıfları doldurmadığını, yerinden internet sistemleri ve bilgisayarlarla iş yapılmaya başlandığını söyledi.

Köni, böyle bir eğitim kurumunun hayata geçmesiyle, KKTC’nin uluslararası alandaki varlığının da ispatlanacağını belirtti.

EŞKİNAT

Üniversite Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Eşkinat ise Türkiye’de de böyle bir üniversite olmadığını ve yatırımı Kuzey Kıbrıs’a yapmak istediklerini söyledi.

Eşkinat zaman içerisinde bu yatırımın yapıldığını ve konuyla ilgili olarak çeşitli iş birliği protokolleri imzaladıklarını dile getirdi. Eşkinat, dün Hacettepe Üniversitesi’yle de bir iş birliği protokolü imzaladıklarını kaydetti.

EROĞLU: “UZUN UĞRAŞLAR VERİLDİ”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da böyle bir üniversite kurma çalışmalarının birkaç yıldır devam ettiğini söyledi. Eroğlu, sağlam bir iş çıkarmak için üniversite yetkililerinin dünya çapındaki bazı üniversitelerle iş birliği gerçekleştirmek, Türkiye’deki bazı üniversitelerle çift diploma verilmesi konusunda anlaşma yapmak için uzun uğraşlar verdiklerini söyledi.

Bütün protokollerin imzalandığını söyleyen Eroğlu, şimdi artık derslerin başlatılması zamanının geldiğini, merkez olarak da Kuzey Kıbrıs’ın seçildiğini ifade etti.

(tak)

Bu haber toplam 1487 defa okunmuştur