DÜRÜSTÜN HEDEFLERİ

DÜRÜST'ÜN HEDEFLERİ

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, 2012-2013 eğitim yılında tam gün eğitime geçme hedefinde olduklarını açıkladı. “Bunun için toplumsal uzlaşının şart olduğunu” söyleyen Dürüst, Pazartesi gününden itibaren konunun sendikalar ve

A+A-

 

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, 2012-2013 eğitim yılında tam gün eğitime geçme hedefinde olduklarını açıkladı. “Bunun için toplumsal uzlaşının şart olduğunu” söyleyen Dürüst, Pazartesi gününden itibaren konunun sendikalar ve eğitim bilimcilerle tartışılmaya başlanacağını duyurdu.

Bakan Dürüst, Atatürk Öğretmen Akademisi’yle ilgili olarak ise, Akademinin kapatılmayacağını, yalnız bu yıl okula öğrenci alınmayacağını belirtti.

Bakanlıktan verilen bilgiye göre, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Dürüst, katıldığı bir tv programında, hafta içinde Ankara’ya gerçekleştirdiği ziyareti ve eğitimle ilgili açıklamalarda bulundu.

“ATALAY KKTC’Yİ ZİYARET EDECEK”

Dürüst, Ankara’da görüştüğü yetkililerden eğitim, gençlik ve spor alanındaki politikalarına destek istediklerini ve ihtiyaçlarını anlattıklarını kaydetti.

Ziyareti sırasında Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile ihtiyaçlar konusunda detaylı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Bakan Dürüst, Atalay’ın 15 gün içerisinde KKTC’yi ziyaret edeceğini ve bu ziyaret sırasında eğitim sisteminin de ele alınacağını söyledi.

Bakan Dürüst, Türkiye Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile de konunun görüşüldüğünü ve Dinçer’in Eylül ayında Kuzey Kıbrıs’a yapacağı ziyarette daha detaylı istişare etme imkanlarının olacağını anlattı.

Tam gün eğitime geçiş hedefini 2012-2013 eğitim yılı olarak ifade eden Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, diğer hedefin de, toplumsal uzlaşı ile bunu yaşama geçirmek olduğunu vurguladı.

“TAM GÜN EĞİTİM EŞ ZAMANLI OLACAK”

Bakan Dürüst, bu amaçla Pazartesi günü saat 09:00’da konuyu Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası ile görüşmeye başlayacağını, üniversiteler ve siyasi partilerin temsilcileri ile de istişareler yapılacağını belirtti.

Tam güne geçiş hedefinde pilot uygulamanın yer alamadığını kaydeden Bakan Dürüst, “Tam güne geçilecekse Karpaz’dan Yeşilırmak’a tüm yurtta eş zamanlı olacak” dedi.

“EK BÜTÇE TALEP ETTİM”

Bir soru üzerine, bütçeden eğitime ayrılan payla tam günün mümkün olmadığının altını çizen Bakan Dürüst, Ankara temaslarında tam gün eğitim için ek bütçe talebinde de bulunduğunu açıkladı.

Ankara’da ele alınan diğer bir konunun ise hizmet içi eğitim konusu olduğunu söyleyen Bakan Dürüst, her yıl 300-400 öğretmeni hizmet içi eğitim için Ankara’ya göndermeyi, uzmanların buraya gelmesini hedeflediklerini dile getirdi.

Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği’nin eylemi nedeniyle bu yıl okullardaki tamirat ve tadilatların gecikeceğini de açıklayan Bakan Dürüst, yalnızca okul tamiratları için eylemin Temmuz sonunda kaldırıldığını anımsattı.

“MÜNHALLER İÇİN YETKİ ALINACAK. ÖĞRETMENİN BOŞ OTURMASINA GÖZ YUMULMAYACAK”

Öğretmen nakilleri ve atamalarla ilgili soruya karşılık ise, nakillerin sendika ile uzlaşı içinde hazırlandığını ve dosyanın Kamu Hizmeti Komisyonu’na verildiğini, münhaller için de  Başbakan’dan yetki alınacağını söyleyen Bakan Dürüst, mesleki teknik ve orta öğrenim için toplamda 50-60, ilköğrenim için de 30-40 kadroluk münhal açılacağını kaydetti.

Bazı öğretmenlerin tamamen boş oturmasının, bazı öğretmenlerin de haftada birkaç ders vermesinin, kabul edilmez olduğunu dile getiren Dürüst, kendilerinden önceki bakan veya hükümetlerin verdiği bir hak diye öğretmenin boş oturmasına göz yummayacaklarını, konu ile ilgili tüzüklerin değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

“AÖA KAPATILMAYACAK”

Atatürk Öğretmen Akademisinin kapatılacağı yönündeki iddiaları da reddeden Bakan Dürüst, geçmişte de olduğu gibi yalnız bu yıl Akademiye öğrenci alınmayacağını, akademiyi kapatmak gibi bir niyetin olmadığını söyledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1953 defa okunmuştur