DOKTORLAR ‘KİMYASAL’A HAYIR DEDİ

DOKTORLAR ‘KİMYASAL’A HAYIR DEDİ

Tabipler Birliği İskele Doktorlar Sitesi’nin sineklere karşı kimyasal püskürten araçları siteye koymama kararına destek verdi

A+A-

 

 

 

 

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), sinek öldürücü denilen ve kanser yaptığı kesin olan kimyasalları havaya püskürten belediye araçlarını İskele’deki Doktorlar Sitesi’ne koymama yönündeki Site Yönetimi kararına destek verdi.

 

KTTB Genel Sekreteri Mustafa Taşeli tarafından yapılan yazılı açıklamada, Doktorlar Sitesi’nin kararının kanserle mücadelede örnek karar olduğuna işaret edildi.

 

Açıklamada, KKTC’de kanser vakalarının dünya ortalamalarının çok üstünde olduğuna dikkat çekilerek, kanserle mücadelenin artık bir devlet politikası olması gerektiği kaydedildi.

 

Tüm devlet kurumları ve sivil toplum örgütlerinin, bilinçli ve programlı bir şekilde insanları kansere karşı öncelikle koruyucu önlemler alması gerektiği vurgulanan açıklamada, “Bu mücadelede öncelik kansere yol açan faktörlerin mümkün olduğu kadar yok edilmesidir” denildi.

 

Açıklamada KTTB’nin yıllardır toplumu kanserojen faktörlere karşı uyardığı, hükümetleri de önlemler almaya çağırdığı ifade edilerek şöyle denildi:

 

“Belediyeler sinekleri öldürme amaçlı yaptıkları araç ile sokak sokak dolaşarak havaya sinek öldürücü olduğu kadar insanda kanser yaptığı kesin olan kimyasal maddeler püskürtülmekte ve bu ilaçlar havada uzun süre asılı kalıp kansere yol açmaktadırlar. Sinek ve haşere mücadelesinde kaynağında yani birikinti halinde olan sularda biyolojik mücadele edilmesini savunuyoruz.”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 827 defa okunmuştur