1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Çeler: "Emekçimi düşünüyorum"
Çeler: "Emekçimi düşünüyorum"

Çeler: "Emekçimi düşünüyorum"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, 1 Mayıs’ta marketlerin kapatılmasına yönelik kararın ceza yoluyla değil, ortak kararla alındığını kaydetti.

A+A-

Ayşe GÜLER

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, 1 Mayıs’ta marketlerin kapatılmasına yönelik kararın ceza yoluyla değil, ortak kararla alındığını kaydetti.

Çeler, “Bu kararı marketlerin kendi istekleri doğrultusuna aldık” dedi.

“Emekçimi düşünüyorum” diyen Çeler, bu sırada UBP kanadından kendisine gönderildiğini ifade ettiği bir mesajı kürsüden okudu.

Çeler, Euro’nun halinin ortada olduğunu belirterek, Kıbrıs’ın güneyinde kimin alışveriş yapacağını sordu.

“Marketçilerle bir kavgamız yok” diyen Çeler, 1 Mayıs’ta personeline 1’e 2 ödeyeceğini söyleyen iş yerinin yakın zamanda yapılan denetimlerde birkaç ay önce kayıt dışı işçi çalıştırdığını, çalışanlarına ise asgari ücretin altında ödeme yaptığının tespit edildiğini açıkladı.

Çeler, 1 Mayıs’ı kültür haline getirmeyi amaçladıklarını kaydederek, “Bayramı olan 1 Mayıs’ı emekçiye yaşatmamak daha çok mu para getirecek? Onlara 1 Mayıs’ı çok mu görüyorsunuz” dedi.

Tatar: "Tribünlere oynamaktan başka bir şey değil"

UBP Genel Başkanı, Milletvekili Ersin Tatar, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda marketlerin kapatılması konusunda alınan kararla ilgili Çalışma Bakan Zeki Çeler’e seslendi, “ Bu karar kendi kahramanlığı mı? Bu kabul edilemez, tribünlere oynamaktan başka bir şey değil” dedi.

Tatar, “Sen kendi halkını güneye mi gönderiyorsunuz? Bu karara onay vermiyorum. Buna hepiniz onay verdiniz mi? Hangi hukuka göre böyle bir uygulama yapılıyor. Dörtlü zorlama, al gülüm ver gülüm çerçevesinde ancak bu kadar olur” diyerek, bu çağda alınan kararı kınadığını ifade etti.

UBP Milletvekili Sunat Atun, işçi-emekçinin refahının sadece 1 Mayıs’ı tatil vererek sağlanamayacağını kaydetti.

UBP Milletvekili Ersan Saner ise 1 Mayıs ile ilgili kamplaşma şeklinde tartışmalar yaşandığına değinerek, yasanın açık olduğunu belirtti

YDP Genel Başkanı, Milletvekili Erhan Arıklı, 1 Mayıs’ta emekçinin 1 gün de olsa tatil yapmasını olumlu karşıladıklarını belirterek, hükümetin aldığı karara destek verdi.

Meclis Genel Kurulu'nun bugünkü toplantısında 1 Mayıs ile ilgili alınan karar gündeme geldi, muhalefet milletvekilleri bu kararı eleştirdi. 

 

 

Bu haber toplam 1891 defa okunmuştur
Etiketler : , ,