ÇAVUŞOĞLU ELEŞTİRİLERİ YANITLADI

ÇAVUŞOĞLU ELEŞTİRİLERİ YANITLADI

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, hükümetin kaçak yaşama karşı almaya hazırlandığı önlemlere karşı yapılan eleştirileri yanıtladı. Bakanlık açıklamasında “Beyanatında, bakanlığımız ve hükümeti, bu af sayesinde yurt dışından herkesin geri gele

A+A-

 

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, hükümetin kaçak yaşama karşı almaya hazırlandığı önlemlere karşı yapılan eleştirileri yanıtladı.

Bakanlık açıklamasında “Beyanatında, bakanlığımız ve hükümeti, bu af sayesinde yurt dışından herkesin geri geleceği iddiası ile suçlayan Sayın Özkan Yorgancıoğlu’nun söyledikleri kesinlikle gerçek dışıdır” görüşüne yer verildi.

BAŞSAVCILIKTAN GÖRÜŞ BEKLENİYOR

Açıklamada, son Bakanlar Kurulu toplantısında görüşülen ve mutabakata varılan kaçak yaşamla ile mücadele ve af konusunun, tüzük çalışmasının Başsavcılığa iletildiği ve Başsavcılıktan görüş beklendiği anımsatıldı.

Bakanlık açıklamasında, kamuoyuna duyurulan “ ziyaretçi izni ikamet izni, iş kurma izni veya çalışma izni bitmiş olmasına rağmen KKTC’den ayrılmayan veya tahakkuk etmiş para cezasını ödemediği için KKTC’ye girişine engel konulan bazı yabancılar hakkında yasa gücünde kararname” tasarısı hakkında yapılan açıklamaların yanlış yada eksik bilgi içerdiğine dikkat çekildi.

YURT DIŞINDA OLANLARIN AFTAN YARARLANMASI

Açıklamada, geçmişte ihraç edilenlerin (sınır dışı) hiç birinin çıkarılacak af ile ülkeye geri gelemeyeceği, çünkü Yabancılar Muhaceret Yasası’nın 6’ıncı maddesinin 2’inci fıkrasının, bu durumda olanların ülkeye sadece geçmişte olduğu gibi ancak “Bakanlar Kurulu kararı” ile gelebileceklerini öngördüğüne işaret edilerek yurt dışında bulunup aftan yararlanabileceklerin statüleri ise şu şekilde açıklandı:

“KKTC vatandaşının anne yada babası; KKTC vatandaşının 18 yaşından büyük bekar çocukları; Bu kararname yürürlüğe girmeden önce KKTC vatandaşı ile evli olanlar; Bu kararname yürürlüğe girmeden önce KKTC’de geçerli bir muhaceret izni ile bulunanların eşleri; Bu kararname yürürlüğe girmeden önce KKTC’de muhaceret izni ile bulunanların 18 yaşından büyük bekar çocukları. Yukarıda yazanların haricinde hiç kimse yurt dışında bulunarak bu aftan yararlanarak KKTC’ye giriş yapamayacaktır.”

AF BİR KEZ DAHA TEKRARLANMAYACAK

Bakanlık açıklamasında, son af ile murad edilenin, “ülkede kayıt dışı olan kaçak yaşamı sona erdirmek ve kayıt dışı ekonominin önüne geçmek, ayrıca, kaçak duruma düşmesinden dolayı ortaya çıkan bazı dramatik sorunları ortadan kaldırmak, bu sebep yüzünden bölünen aileleri birleştirmek” olduğuna vurgulanarak, affın bir kez daha tekrarlanmayacağı yinelendi.

VATANDAŞLIK HAKKI

“Öte yandan, yine kamuoyunda yanlış yorumlanan bir başka konuda beyaz veya yeşil kimlik kartı alanların KKTC yurttaşı olup-olamayacağı imajıdır” ifadesi kullanılan açıklamadı, “Oysa ki bu kartları alanların mevcut vatandaşlık yasasındaki hakları saklıdır” ifadesi kullanıldı.

Bakanlık açıklamada, “Bu kartlar yalnız başına bir kişiye vatandaşlık hakkı yada avantaj sağlamadığı gibi bu kartların sahipleri vatandaşlık başvurusunda dezavantajlı bir konumda da değildir” denilerek, “Gerek af gerekse beyaz kimlik konusunda ayrıntılar önümüzdeki günlerde kamuoyu ile ayrıntılı şekilde paylaşılacak” ifadesi kullanıldı

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1485 defa okunmuştur