1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Çakıcı: Hükümet bitmiştir
Çakıcı: Hükümet bitmiştir

Çakıcı: Hükümet bitmiştir

Çakıcı, Başbakan İrsen Küçük hükümetinin bittiğini ifade ederek, 27 milletvekilinin güvensizlik önergesi ve 29 Eylül tarihinde erken seçime gidilmesi konusunda mutabakata vardığını söyledi.

A+A-

Başbakanlığın Meclis seçimlerinin  21 Temmuz tarihinde yenilenmesi yönündeki karar tasarısının Meclis komitesinde ivedilikle görüşülmesi yönündeki tezkeresi okundu.
Ardından Meclis Başkanı Bozer, Başbakan’a lehte, TDP Başkanı Mehmet Çakıcı’ya da aleyhte söz vereceğini açıkladı.
Tezkere konusunda lehte söz alan Çakıcı, Başbakan İrsen Küçük hükümetinin bittiğini ifade ederek,  27 milletvekilinin güvensizlik önergesi ve 29 Eylül tarihinde erken seçime gidilmesi konusunda mutabakata vardığını söyledi.
Cumhuriyet Meclisi’nin işlevini yitirdiğini, ülkede tüm sektörlerin isyan noktasında olduğunu savunan Çakıcı, bunun böyle devam edemeyeceğini belirtti.
Ülkenin birkaç aile ve zümrenin elinde olduğunu savunan Çakıcı, “Bu yapıyı devam ettiren İrsen Küçük hükümeti, ülke tarihinin en kötü hükümetidir. Halk siyasetçiye güvenini yitirdi, bunu nedeni de bu hükümettir” dedi.
Başbakan İrsen Küçük’ün Amerika ziyareti dönüşü, ‘Arkamdan kuyumu kazdılar’ şeklinde açıklamalar yaptığını anımsatan Çakıcı, “Küçük, hem memleketin kuyusunu kazmıştır, hem kendi hem partisi ve arkadaşlarının kuyusunu kazdı” diye konuştu.
Küçük’ün muhalefetle işbirliğini içinde olmadığını ve ülke insanını kucaklayamadığını söyleyen Çakıcı, devletin istihdamlarla şişirildiğini, borçların artırıldığını iddia etti.
Ülkenin yüzde 80’inin İrsen Küçük hükümetine karşı olduğunu savunan Çakıcı, kimsenin  ülkeye başbakanlık dayatamayacağını iddia etti.
Muhalefet partileri ve UBP’den 8 milletvekilinin hükümete güvensizlik önergesi verilmesi ve 29 Eylül tarihinde erken seçime gidilmesi konusunda mutabakat imzalandığını anlatan Çakıcı,
İmzalarının ve sözlerinin arkasında duracaklarını kaydetti.
Çakıcı, 29 Eylül tarihinin UBP’den mutabakata imza verenlerin 90 gün içinde isterlerse başka parti kurmalarına olanak verebilmek için belirlendiğini söyledi.
Çakıcı Başbakan Küçük’ün, 2014 yılına kadar seçim yapılmasını istemediğini ancak aniden iki ay içinde seçim yapılmasını önerdiğini bunu da arkadaşlarını oyuna getirmek istediği ve başka çaresi kalmadığı için yaptığını öne sürdü.
Çakıcı’nın sözü sık sık Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ve diğer UBP milletvekilleri tarafından parti içindeki olaylarla ilgili görüş bildirmemesi gerektiği gerekçesiyle kesildi (tak)

Bu haber toplam 1174 defa okunmuştur