Ayni anda 6 açılış

Ayni anda 6 açılış

20 Temmuz kutlamaları çerçevesinde, Kıbrıs’ın kuzeyindeki değişik bölgelerindeki altı yatırım için toplu açılış, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle yapıldı. Gazimağusa’da Namık Kemal Meydanı’nda düzenl

A+A-

TC BAŞBAKANI ERDOĞAN GAZİMAĞUSA’DA TOPLU AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI; HALKA HİTAP ETTİ

Ayni anda 6 açılış

20 Temmuz kutlamaları çerçevesinde,  Kıbrıs’ın kuzeyindeki değişik bölgelerindeki altı yatırım için toplu açılış, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle yapıldı.

Gazimağusa’da Namık Kemal Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış töreninde İskele’ye bağlı Bafra’daki “Nuh’un Gemisi Oteli’nin, Kuzey Sahil Yolu’nun 50 kilometrelik Geçitkale - Bafra bölümünün ikinci etabının, Gazimağusa Limanı’ndaki yüzer tersanenin, Lefke Avrupa Üniversitesi Çok Amaçlı Eğitim Bloğu Yapım Projesi’nin, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin Haspolat’taki Sosyal Konutlar Projesi’nin ve Güzelyurt Belediyesi Açık Amfi Tiyatrosu’nun açılışı gerçekleşti.

Törene Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Başbakan İrsen Küçük, Türkiye’den gelen bakanlar, KKTC bakanları, milletvekilleri, konuk heyet üyeleri, üst düzey diğer yetkililer ve kalabalık bir halk kitlesi katıldı.

Başbakan Erdoğan, saat 20.20’de Gazimağusa’ya helikopterle gitti ve Namık Kemal Meydanı’na makam aracıyla ulaştığında sevgi gösterileriyle karşılandı.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başladı.

EROĞLU: “YATIRIM OLMADAN KALKINMA OLMAZ”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, törende yaptığı konuşmada, “Bu yatırımların ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi. Eroğlu, KKTC’nin ancak halkının birlik ve beraberliğiyle ve Anavatan’a bağlılığıyla ayakta durabileceğini belirterek, halktan birbirini sevmesini, anlamasını rica etti.

Anavatan Türkiye olmasaydı, 1974 Barış Harekatı’nın da olmayacağını ve Namık Kemal Meydanı’nda bulunamayacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, bunun kıymetinin bilinmesini istedi.

“UFAK TEFEK SESLERE KULAKLARINIZI TIKAYIN”

“Ufak tefek seslere kulaklarınızı tıkayın, mühim olan bu ay yıldızlı bayrakların altında yan yana yürümek. Bize elini uzatacak bir anavatanımız olduğuna şükredelim” diyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Anavatanları olmasaydı bugün Filistinlilerin düştüğü duruma düşeceklerini kaydetti.

Eroğlu, gelecekten zerre kadar şüphe duymadığını da yineleyerek, “Birbirimize güvendiğimiz sürece Kıbrıs Türk halkının saçından tek bir tel sökecek bir cesur göremiyorum” dedi.

ERDOĞAN: “ELİMİZ BOŞ GELMEDİĞİMİZ İÇİN DE AYRICA MUTLUYUZ”

Bayraklarıyla meydanı dolduran, “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganları atan coşkulu kalabalığa hitap eden Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan sloganlara karşılık “Biz sizlerle gurur duyuyoruz” dedi.

Kıbrıs’ın kendileri için mübarek şehit kanlarıyla yoğrulmuş Çanakkale gibi aziz bir toprak olduğunu ifade ederek, şehitleri anan Erdoğan, “KKTC’nin bu bağımsızlık gününde, özgürlük gününde buraya eli boş gelmediğimiz için de ayrıca mutluyuz, bahtiyarız” diye konuştu.

 “HELİKOPTERLE GEZDİM”

Türkiye Başbakanı Erdoğan, Gazimağusa’ya gelmeden önce helikopterle Güzelyurt’u ve 7 Mart’ta temeli atılan Alaköprü Barajı’ndan gelecek suyun ulaşacağı yeri gezdiğini ifade etti.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Allahın izniyle bu değerli projeyi 3 yılda tamamlayacağız ve Kuzey Kıbrıs’ın önemli bir sorununu daha çözüme kavuşturacağız. Sadece su değil, Türkiye’den KKTC’ye elektrik getirecek projemizin çalışmalarına da büyük hızla devam ediyoruz. Ne olur, ne olmaz diyoruz. Böyle dev projeler bir yandan Kuzey Kıbrıs’ın ekonomik açıdan kabuğuna sığmasını sağlayacak bir yandan da sizleri yalnızlığa itmek isteyenlere anlamlı bir mesaj teşkil edecek.

“KKTC, BİRÇOK AB ÜLKESİNİN SINIFTA KALDIĞI SINAVDA ÇOK BAŞARILI”

Halihazırda uygulanan ekonomik programın meyvelerini vermeye başlaması son derece önemli ve sevindiricidir. KKTC kamu maliyesi açısından bugün birçok AB ülkesinin dahi sınıfta kaldığı bir sınavdan çok başarılı sonuçlar almaktadır. İşte Yunanistan’ın hali ortada. Güney Kıbrıs da aynı hale düşerse şaşmayın. Şimdi niye böyle konuştum diye de kızabilirler, onu da söyleyeyim.

Bugün birlikte göğüs gereceğimiz bir takım zorluklar yarın sizler için yolunuzu açacak, umutlarınızı artıracak. 2002’de göreve geldiğimizde biz de Türkiye’de benzer bir ekonomik program uyguladık kardeşlerim. Bugün dünya ekonomileri arasında Türkiye büyümede 1. sıradadır.

“USTALIK DÖNEMİ ADIMLARIMIZLA KUZEY KIBRIS 2015’TE ÇOK FARKLI OLACAK”

KKTC’nin ekonomik adımlarının uygulanan haksız ambargoya son verilmesi için uluslararası baskı oluşturacağını kaydeden Erdoğan, Kıbrıs Türk halkının 2015’i hedeflemesini istedi ve ustalık dönemlerinde atacakları adımlarla Kuzey Kıbrıs’ın 2015’te çok farklı olacağını söyledi.

“CANIMIZ, CİĞERİMİZ, BAŞTACIMIZSINIZ”

Erdoğan, “Bazı marjinal grupların, Türkiye’ye karşı tavır takınan bazı adeta sığınmacı grupların söylediklerine sakın kulak asmayın” ifadelerini de kullanarak, muhataplarının Kuzey Kıbrıs’ın samimi halkı olduğunu belirtti. Erdoğan, “Siz bizim canımızsınız, ciğerimizsiniz, baş tacımızsınız. Türkiye olarak ekonomi yönetiminde 8.5 yılda kazandığımız tüm bilgi ve tecrübeyi Kuzey Kıbrıs ekonomisinde dönüşüm sürecine de aktaracak, tüm imkanlarımızla Kıbrıslı kardeşlerimizin yanında olacağız” dedi.

“ATALAY HER AY GELECEK, DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPACAK”

Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın sık sık KKTC’de olacağını, her ay gelip birlikte durum değerlendirmesi yapacağını, “Çünkü ustalık dönemi yan gelip yatarak olmaz, çok çalışacağız. Kardeşlerim yolsuzluklara, çetelere, mafyaya prim vermeyeceğiz, onları çökerteceğiz ki Kuzey Kıbrıs halkı ayağa kalksın. Mesele bu” dedi.

Erdoğan, Gazimağusa’da özel sektör tarafından Türkiye kaynaklarıyla yaptırılan yüzer tersane sayesinde daha büyük gemilere hizmet verilebileceğini ve KKTC’nin ciddi bir merkez haline geleceğini kaydederek, LAÜ’deki çok amaçlı eğitim bloğuyla da 60 bin üniversite öğrencisi hedefine katkı yapıldığını; Afrika’dan da öğrenciler hedeflenmesi gerektiğini, mezunların Kuzey Kıbrıs’ın birer büyükelçisi olacağını anlattı.

TC Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti’nin yardımıyla LTB tarafından yaptırılan sosyal konut projesiyle düşük gelirli insanların kira öder gibi 14 yılda ev sahibi olacağını kaydeden Başbakan Erdoğan, açılışı yapılan Güzelyurt Belediyesi açık amfi tiyatrosunun sadece Güzelyurt’un değil, üniversitelerin de yararlanacağı bir yer olduğunu belirtti.

KÜÇÜK: “TÜM KAPILARIMIZ AÇIK”

Başbakan İrsen Küçük, iki gündür aralarında çok saygın misafirler olduğunu, Anavatan Başbakanı’nı Kıbrıs Türkü’nün bağrına bastığını söyledi.

Kopmayan, çıkar ilişkisi olmayan Anavatan - Yavruvatan ilişkilerine gölge düşürecek insan tanımadığını belirten Başbakan Küçük, Türkiye’nin tüm siyasilerine KKTC’nin tüm kapılarının açık olduğunu bir kez daha tüm dünyaya Gazimağusa’dan haykırmak istediğini ifade etti.

Başbakan İrsen Küçük, “Sayın Başbakanımızı ve heyetini Kıbrıs’ta bağrımıza bastığımızı dünyaya haykıralım” dedi.

KAYALP

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ise, dünyada çok kültürlü kentlerin başında gelen, Leonardo da Vinci’nin mimari tasarımlarının, Shakespeare’in, 28 Çelebi Mehmet Efendi’nin kenti Gazimağusa’da konukları ağırlamaktan onur duyduklarını söyledi.

Kayalp, Mağusa’nın 20 Temmuz 1974’te 10 bin Türk nüfusuyla küçücük bir kasaba olduğunu; 1975’ten itibaren Baf’tan, Limasol’dan göç edenlerin geldiğini, Türkiye’den de çok sayıdan soydaşlarının geldiğini ve bugün 45 bin nüfusuyla ülkenin en stratejik kenti olduğunu kaydetti.

Mağusa’da yaşayanların farklılıklarını hoşgörüyle karşılayarak kenetlendiğini ve Mağusa’nın dünya kenti olması için birlikte çalıştığını ifade eden Kayalp, kentte yıllar içinde kaydedilen gelişmenin ortada olduğuna dikkat çekti.

Bu gelişimi kendi kaynakları yanında Türkiye’nin sağladığı desteği en akılcı ve rasyonel kullanarak sağladıklarını belirten Kayalp, yılsonunda tamamlanacak kültür ve kongre merkezinin bütünüyle bu destekle yapıldığını anlattı.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı, başbakanlar, bakanlar, Gazimağusa Belediye Başkanı ve diğer yetkililer kürsüye çağrılarak açılışı yapılacak altı noktaya canlı bağlantı yapıldı.

Türkiye Başbakanı Erdoğan açılış yerlerinde bulunan bakan ve diğer yetkililerle konuşarak ve “Ya Allah bismillah” diyerek yaptırdı. Son olarak da 6 açılışı simgeleyen kurdele kesildi.

 

Bu haber toplam 1559 defa okunmuştur