1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 'Atama' KHK önünde protesto edildi
Atama KHK önünde protesto edildi

'Atama' KHK önünde protesto edildi

KTAMS, Mağusa Kaymakamlığı bucak sorumlusu görevine üçlü kararnameyle yapılan atamayı bugün de Kamu Hizmeti Komisyonu önünde protesto etti.

A+A-

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Mağusa Kaymakamlığı bucak sorumlusu görevine üçlü kararnameyle yapılan atamayı bugün de Kamu Hizmeti Komisyonu (KHK) önünde protesto etti.

Sendika bu türden atamaya olanak sağlayan Kamu Görevlileri Yasası 76. maddesinin 1. fıkrasının C ve D bentlerinin tadil edilmesini isterken, KHK Başkanı Kamil Kayral’la da görüşme talebinde bulundu.

Sendika yetkilileri daha sonra Kayral’la görüştü.

KAPTAN: “8 GÜNDÜR GREVDEYİZ”

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan eylemde yaptığı konuşmada, kaymakamlıklarda 8 günden beri süresiz grevde olduklarını kaydederek, atamanın üçüncü bacağı olan KHK’nın söz konusu atamaya onay vererek, halkın alacağı hizmetin kalitesini düşüren bir adım attığını savundu.

Kaptan, yapılan atamanın ilçe müfettişlerinim moral ve motivasyonu üzerinde olumsuz etki yarattığını, işlerinin önemsizleştirilmeye çalışıldığını kaydederek, atamaya olanak sağlayan ilgili yasanın 76. maddesindeki 1. fıkranın tadilata ihtiyaç duyduğunu belirtti.

BENGİHAN: “NAKİL İPTAL EDİLENE KADAR GREV SÜRECEK”

Sendikanın hazırladığı yazılı metni okuyan KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan da “Meclis Tutanaklar Amiri’nin etik dışı şekilde Gazimağusa Kaymakamlığı bucak sorumluluğuna nakil edilmesinde sorumluluğu bulunan makamların sessizliklerini korumaya devam ettiğini” bildirdi.

Bengihan, atamanın iptal edilmediği her geçen gün, halkın alması gerekli hizmetlerden alıkonulduğuna işaret ederek, KHK’nın etik dışı nakle ortak olduğunu, buna benzer olayların yaşanmasını önlemek istediklerini kaydetti.

Bengihan nakil işlemi iptal edilinceye kadar grevin devam edeceğini de belirtti.

KTAMS daha sonra KHK Başkanı Kamil Kayral’la görüşme talebinde bulundu.

KAYRAL: “ATAMA YASALAR ÇERÇEVESİNDE YAPILDI”

Toplantıda sendikanın yayınladığı açıklamayı okuyup ardından basına konuşan KHK Başkanı Kamil Kayral, atamanın yasalar çerçevesinde yapıldığını sendikanın da kabul ettiğini ve burada bütün sorumluluğun görüşleri alan ve yasa uyarınca inceleyip karar veren KHK’da olduğunu anlattı.

Kayral, kamuoyuna “Kamu Reformu” şeklinde yansıtılanın aslında yasa tadilatı olduğunu kaydederek, “Kamu Reformu” için yapılacak yenileştirmelerin birçok maddesininse Anayasa’ya aykırılığı bulunduğunu hatırlattı.

“REFORM GEREKLİ AMA SAPTANAN AKSAKLIKLAR BİR AN ÖNCE MASAYA GETİRİLMELİ”

KHK’nın da belli önerileri olduğunu fakat bunların da “Kamu Reformu” olmadığını belirten Kayral, reformun gerekli olmakla beraber, ilgili tüm tarafların saptanan aksaklıkları bir an önce masaya getirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kayral, kamu, öğretmenler ve sağlık çalışanları yasalarının en öncelikli konular olduğunu belirttiği konuşmasında, KHK’nın atamalardaki tavrının kişinin durumu yanında gideceği mevkiinin durumuna da bakılarak belirlendiğini söyledi.

“KHK’NIN YAPACAK FAZLA BİRŞEYİ KALMAMIŞTI”

Mağusa Kaymakamlığı’ndaki atama konusunda İçişleri Bakanlığı ve Cumhuriyet Meclisi’nin “Hizmetlerin daha iyi yürütüleceğini” belirttiğini, Personel Dairesi’nin de onayladığını, bu durumda KHK’nın yapacak fazla bir şeyi kalmadığını ifade eden Kayral, KTAMS’ın “bilgisi yok” savunmasını yaparken, Kaymakam atamalarına da bakması gerektiğini söyledi.

Sendikanın savunduğu bilgileri dikkate alarak değerlendireceklerini vurgulayan Kayral, atamanın yasalara uygun olduğunu, geri çevrilemez gibi bir kural olmamasına rağmen, çevrilmesinin zaman alabileceğini ifade etti.

KAPTAN: “KTAMS ÜÇLÜ KARARNAMEYLE ATAMALARA KARŞI”

Toplantıda Kayral’ın ardından konuşan KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ise Başkan Kayral’ın KTAMS’ın verdiği tüm beyanatları gözden kaçırdığını, KTAMS’ın tüm üçlü kararname ile atamalara karşı olduğunu ve bu tepkisini Kaymakam atamalarında da belli ettiğini dile getirdi.

Üçlü kararname sistemini değiştirmeye çalışırken, en azından Kaymakam altındaki kademelerde görev yapanların görevinin gerektirdiği bilgi ve tecrübe birikimine sahip olması gerektiğini kaydeden Kaptan, Kaymakam ve bucak sorumlularının bir felaket durumunda olaya el koyacak karar mekanizması olduğundan büyük önem taşıdığını söyledi.

İçişleri Bakanlığı, Meclis ve Personel Dairesi’nin yapılan yanlışı kabul ettiklerini ve KHK ile temasa geçeceklerini söylediklerini savunan Kaptan, masada Kayral’ın yılların verdiği tecrübesini göstereceğine inandıklarını sözlerine ekledi.

(taak) 

Bu haber toplam 1340 defa okunmuştur