1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Anastasiadis, Türkiye’den “Yeni bir yaklaşım ve rota değişimi” bekliyor
Anastasiadis, Türkiye’den “Yeni bir yaklaşım ve rota değişimi” bekliyor

Anastasiadis, Türkiye’den “Yeni bir yaklaşım ve rota değişimi” bekliyor

Kıbırs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında Türkiye’den Kıbrıs sorununda yeni bir yaklaşım ve rota değişikliği beklediği bildirildi.

A+A-

 

Kıbırs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında Türkiye’den Kıbrıs sorununda yeni bir yaklaşım ve rota değişikliği beklediği bildirildi.

Politis, Anastasiadis’in “Maraş Belediyesi”nin Cumartesi gecesi Derinya’da düzenlediği “anti işgal” etkinliğinde söylediklerini, “Rota Değiştirsinler... Anastasiadis Türkiye’den Farklı Yaklaşım İstiyor... Başkan Maraş İçin Savaşacağı Vaadinde Bulundu ve Türk Tarafına Kıbrıs Sorununda Politika Değiştirmesi Mesajı Verdi” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Gazeteye göre, Türklerin, “bir Avrupa kentini, insanlık dışı bir esaret altında tuttuklarını ve hiçbir mantığın bunu haklı gösteremeyeceğini” iddia eden Anastasiadis, “Kıbrıs sorununun çözüm katalizörü” diye nitelediği Maraş için “savaşmaktan asla yorulmayacağı” vaadinde bulundu. Maraş’ın Türkiye açısından kritik bir sınama olduğunu çünkü kentin Rumlara “iadesini yalnız Rumların değil Kıbrıslı Türklerin de talep ettiğini” söyledi.
“Türkiye’deki seçimlerden sonra yeni bir politika yaşamamızı umuyorum” diyen Anastasiadis, kastettiği yeni politikanın içeriğini “Türkiye’nin de katkısıyla Kıbrıs sorununa barışçıl çözümü gündeme getirecek, vatanımızı işgal ordularından kurtaracak, Ada’mızı yeniden birleştirecek ve bütün yasal sakinlerine diğer Avrupa vatandaşlarıyla aynı haklara sahip olma fırsatı verecek bir politika” sözleriyle izah etti.

Anastasiadis, Türk liderliğine “Bizim taraf, Kıbrıs ve Türkiye arasında yeni bir dönem ve yeni bir ilişki kurmaya hazırdır. Hükümetim Türkiye’nin Avrupa yönelişinden yanadır, yeter ki Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ne karşı tavrı değişsin”; Kıbrıs Türk tarafına da “niyetim ve arzum Kıbrıs sorununu en kısa zamanda çözmektir. İki bölgeli iki toplumlu federasyon zemininde yeniden birleşme çabasında bizimle işbirliği yapsınlar” mesajını verdi.

Doğal gaz konusuna da değinen Anastasiadis, “Enerji ihtilaf kaynağı olamaz, olmamalı. Enerji, vatanımızın bütün yasal sakinlerinin barış ve refahı için bir fırsat olmalı. Bölge hidrokarbonlarını değerlendirmek isteyenler ve buna ihtiyaç duyanlar için bir yol vardır: Bölgedeki barış ve istikrarın Kıbrıs sorununun çözümüyle sağlanabileceğini ve bundan kendilerinin de karlı çıkacağına karar versinler” dedi.
Simerini de Anastasiadis’in konuşmasını okurlarına “Maraş Katalizör... Başkan, Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinden Sonra Ankara’dan Yeni Politika Bekliyor” başlığıyla aktardı.
(tak)

Bu haber toplam 1301 defa okunmuştur