1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Altın Koza'da en iyi senaryo Zaim'in
Altın Kozada en iyi senaryo Zaimin

Altın Koza'da en iyi senaryo Zaim'in

En İyi Senaryo Ödülü: Balık (Derviş Zaim)

A+A-

Adana Büyükşehir Belediyesi'nce bu yıl 21'incisi düzenlenen Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Ulusal Uzun Metraj Film yarışması ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu. "En İyi Film Ödülü"ne yönetmenliğini Nesimi Yetik'in yaptığı "Toz Ruhu" filmi layık görüldü.

Çukurova Üniversire Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen ve sunuculuğunu Şebnem Dönmez ile Mehmet Aslan'ın yaptığı ödül töreni, ünlü sanatçıların kırmızı halıdan geçerek tören alanına gelmesiyle başladı. Törenin açılışında Türk sinemasında çeşitli filmlerin soundtrack dinletisi yapıldı.

Gecede, "Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması" ve "Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması"nda derece alan filmlere Altın Koza heykelciklerinin verilmesinin ardından 14 filmin yarıştığı büyük ödüllerin dağıtımına geçildi.

Törende, "En İyi Film Ödülü"ne yönetmenliğini Nesimi Yetik'in yaptığı "Toz Ruhu" filmi aynı zamanda "En İyi Erkek Oyuncu" ile "En İyi Sanat Yönetmeni" ödüllerini de aldı.

Festivalde "En İyi Yönetmen", "En İyi Kadın Oyuncu", "En İyi Erkek Oyuncu", "En İyi Müzik", "En İyi Görüntü Yönetmeni", "En İyi Kurgu ödüllerini "Deniz Seviyesi" filmi kazandı.

Yönetmenliğini Onur Aydın'ın yaptığı "Silsile" filmi, "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu", "En İyi yardımcı Erkek Oyuncu" ile "Umut Veren Erkek Oyuncu" kategorilerinde ödül kazandı.

EN İYİ OYUNCULAR ÖDÜLLERİNİ USTALARDAN ALDI

Adana İzleyici Ödülü Vali Mustafa Büyük ile Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, "Yağmur: Kıyamet Çiçeği" filmi yapımcısı Gülay Kuriş'e ödülü verdi.

Yılmaz Güney Ödülünü "Neden Tarkovski Olamıyorum?" filmiyle kazanan yönetmen Murat Düzgünoğlu'na ödülünü Güney'in kardeşi Yaşar Pütün ile Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyi Sözlü verdi.

Festivalde "En İyi Erkek Oyuncu" ödüllerini "Deniz Seviyesi" filmiyle Ahmet Rıfat Şungar ve "Toz Ruhu" filmiyle kazanan Tansu Biçer, ödüllerini Hülya Koçyiğit'in elinden aldı.

"En İyi Kadın Oyuncu" ödüllerini kazanan "Deniz Seviyesi" filminden Damla Sönmez ve "İçimdeki Balık" filminden Deniz Özdoğan için Cüneyt Arkın sahneye çıktı. Arkın, Sönmez ile törene katılamayan Özdoğan yerine filmin yapımcısı Banu Alagöz'e ödüllerini verdi.

Festivalde "En İyi Yönetmen" ödülü alan "Deniz Seviyesi" yönetmenleri Nisan Dağ ve Esra Saydam, aynı zamanda salonda bulunmayan "En İyi Müzik" ödülünü alan Kyle Woodworth ile "En İyi Görüntü Yönetmeni" ödülünü alan John Wakayama Carey yerine de aldı.

"Silsile" filmiyle "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülü alan Serkan Keskin, aynı zamanda aynı filmde "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödülü kazanan rol arkadaşı Esra Bezen Bilgin'in törene katılamaması üzerine ödülünü aldı.

ÖDÜL LİSTESİ

- En İyi Film Ödülü: Toz Ruhu (Nesimi Yetik)
- Yılmaz Güney Ödülü: Neden Tarkovski Olamıyorum? (Murat Düzgünoğlu)
- Adana İzleyici Ödülü: Yağmur: Kıyamet Çiçeği (Onur Aydın)
- En İyi Yönetmen Ödülü: Deniz Seviyesi (Nisan Dağ - Esra Saydam)
- En İyi Senaryo Ödülü: Balık (Derviş Zaim)
- En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Deniz Seviyesi (Damla Sönmez) - İçimdeki Balık (Deniz Özdoğan)
- En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Deniz Seviyesi (Ahmet Rıfat Şungar) - Toz Ruhu (Tansu Biçer)
- En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Deniz Seviyesi (John Wakayama Carey)
- En İyi Müzik Ödülü: Deniz Seviyesi (Kyle Woodworth)
- En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Toz Ruhu (Osman Özcan)
- En İyi Kurgu Ödülü: Deniz Seviyesi (Özcan Vardar Bilgin)
- En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Silsile (Esra Bezen Bilgin)
- En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Silsile (Serkan Keskin)
- Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Nergis Hanım (Begüm Akkaya)
- Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Silsile (Aytaç Uşun)
- Film Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Neden Tarkovski Olamıyorum? (Murat Düzgünoğlu)
- SİYAD En İyi Film Ödülü: Yağmur: Kır Çiçeği (Onur Aydın)
- Jüri Özel Ödülü: Nergis Hanım - Toz Ruhu - Yağmur: Kıyamet Çiçeği (Settar Tanrıöğen)

BAZI OYUNCULAR TÖRENDEN ÖNCE AYRILDI

Öte yandan festivale katılan Eşref Kolçak, Mahmut Cevher, Hikmet Taşdemir, Yılmaz Köksal'ın da aralarında bulunduğu bir grup sanatçı, ödül töreninde organizasyon bozukluğu ve kendilerine ayrılan yerleri beğenmedikleri gerekçesiyle törenden önce salondan ayrıldı.

(AA)

Bu haber toplam 1907 defa okunmuştur