1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Adem ihalesiz alımların hesabını sordu
Adem ihalesiz alımların hesabını sordu

Adem ihalesiz alımların hesabını sordu

CTP-BG Milletvekili Sonay Adem “hükümet icraatlarıyla” ilgili konuşmasında, bütçe açığının kapatıldığına yönelik söylemin doğru olmadığını ifade etti.

A+A-

CTP-BG Milletvekili Sonay Adem  “hükümet icraatlarıyla” ilgili konuşmasında, bütçe açığının kapatıldığına yönelik söylemin doğru olmadığını ifade etti.
CTP  hükümeti dönemindeki petrol fiyatlarını, bugünle karşılaştıran Adem, arada korkunç bir fark bulunduğunu ve ortada bir “soygun”un söz konusu olduğunu söyledi. Sonay  Adem, tüm bunlara karşın bütçe açığının ezici bir şekilde sürdüğüne işaret ederek, ortada büyük bir “beceriksizlik” bulunduğunu ifade etti.
Adem, UBP’li belediyelerin batma noktasında olduğunu, yasal değişikliklerle bütün belediyelerin, gelirlerinin aşağı çekildiği bir konuma sokulduğunu ifade ederek, yerel yönetim reformunu neden yürütülmediğinin halka anlatılması gerektiğini söyledi.
Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK)’ün 10 milyon dolarlık mal alımının söz konusu olduğunu ancak bu alımların herhangi bir ihaleye çıkılarak gerçekleşmediğini söyleyen Adem, eleştiriler üzerine bazı alımlar için ihaleye çıkıldığını ancak ihalenin, düşük fiyatı verene değil, bağlantı içinde bulunulan ve fiyatı yüksek olan şirkete verildiğini anlattı.
Adem, piyasalarda bir denge unsuru olması gereken TÜK’ün, ihalesiz uygulamalarından dolayı tüccarların fiyatların yükselmesine neden olduğuna işaret etti. Ayçiçeği küspesinin kimden alındığının bilinmediğini söyleyen Adem, ortada çok ciddi şüpheler bulunduğunu kaydetti.
Tarım Bakanı’nın ihalesiz alımlar konusunda bilgisi olup, olmadığının merak konusu olduğunu kaydeden Adem, CTP-BG döneminde çıkılan ihalelerin şeffaf olduğunu ancak UBP’nin iktidarda bulunduğu dönemdeki alım işlemlerinin incelenmesi gerektiğini söyledi.
AMCAOĞLU
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, TÜK’ün misyonu gereği, piyasada üreticinin ihtiyaç duyduğu ham maddenin uygun koşullarda üreticiye iletilmesini sağladığını belirtti.
Yem fiyatlarındaki artıştan rahatsız olan üreticilerin taleplerini karşılamak için, Bakanlar Kurulu kararıyla fiyatlarını dengeleme konusunda girişim başlattıklarını anlatan Amcaoğlu, ihalesiz alımı kendisinin de sorguladığını ve TÜK yasasına göre “yasal” olduğu yönünde yanıt aldığını söyledi.
Amcaoğlu, fiyatlardaki düşüşün de doğru olduğuna işaret ederek, bu durumun da, piyasada aşırı kar marjıyla çalışmayı hedefleyenlere alternatif tedbir olarak ortaya çıktığını belirtti.
Amcaoğlu, Adem’in konuşmasında dile getirdiği konuyu araştıracağını, ihmal olduğunun tespiti halinde gerekenin yapılacağını söyledi.
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, ortada bir süistimal olmadığına inandığını, iyi niyetle yapılan bir çalışma olduğunu belirterek, yem fiyatlarının düştüğünü hayvancılık piyasasına katkı yapıldığını ifade etti.(tak)

Bu haber toplam 1169 defa okunmuştur