1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 9. Ozanköy Pekmez Festivali başladı
9. Ozanköy Pekmez Festivali başladı

9. Ozanköy Pekmez Festivali başladı

9. Ozanköy Pekmez Festivali, dün akşam Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün katılımıyla köy meydanında başladı.

A+A-

9. Ozanköy Pekmez Festivali, dün akşam Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün katılımıyla köy meydanında başladı.

Festivalin açılış törenine Başbakan Özgürgün yanında Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, bazı milletvekilleri, Girne Kaymakamı Mustafa Erişmen, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve köy halkı katıldı.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve Ozanköy muhtarı Mustafa Uzun’un konuşma yaptığı törende, Şair Osman Türkay’ın anıt heykelinin açılışı da gerçekleştirildi.

Harup pekmezi ve ürünleri, el işi ürünler, yiyecek içeçek satışı, konserler ve çeşitli aktivitelerin gerçekleştirileceği 9. Ozanköy Pekmez Festivali, yarın sona erecek.

 

Uzun: “Emeği geçen herkese teşekkür ederim”

Ozanköy Muhtarı Mustafa Uzun, festivalin 2008 yılından itibaren pekmezin tanıtımının yapılması amacıyla düzenlendiğini söyledi. Belediye tarafından düzenlenen festivale katkı koyan herkese teşekkür eden Uzun, bölgenin simgesi olan pekmezin tanıtılmasının önemli olduğuna vurgu yaptı. Uzun, festivale emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Güngördü: “Harup ağacı Akdeniz bölgesinin en önemli ürünüdür”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de, harup ağacının Akdeniz bölgesinin önemli ürünlerinden biri olduğunu söyledi. Harupa sahip çıkmanın önemli olduğunu belirten Güngördü, harup ve pekmezin tanıtılması ve yayılımının artırılması hedefiyle festivali düzenlediklerini dile getirdi. Güngördü, festivallerin sosyal yaşama da katkısı olduğunu söyleyerek, halkı bir araya getirdiklerini ve kaynaşma sağladıklarını belirtti.  Festival çerçevesinde bu yıl, Ozanköy’lü olan, uzay şairi olarak da bilinen dünyanca ünlü şair Osman Türkay’ın anıt heykelinin açılışının da yapılacağını dile getiren Güngördü, “Bu köyümüz, dünyaca ünlü, Nobel Edebiyat Ödülü’ne iki kez aday olan Osman Türkay’ı yetiştirmiştir. Eski ismi Kazafana olan köyün yeni ismi ozanın köyü anlamına gelen Ozanköy olarak anılmıştır” dedi.

Güngördü, anıt heykeli hazırlayan heykeltraş Zehra Şonya ve emek veren herkese teşekkür etti.

 

Özgürgün: “Tüketim artmalı ve yaygınlaştırılmalıdır”

Başbakan Hüseyin Özgürgün de, dünyaca ünlü bir şairi, Osman Türkay’ı yetiştiren Ozanköy’de, anıt heykelin dikilmesinin önemli olduğunu, böyle bir vefa örneği gösterilmesinden büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Özgürgün,  KKTC’nin küçük bir ülke olduğunu ancak her bölgenin kendine özgü ürünü bulunduğunu ve onlarla anıldığını söyleyerek, ürün çeşitliliğinin zenginlik yarattığını kaydetti. Ozanköy’de üretilen harup pekmezinin önemli bir ürün olduğunu dile getiren Özgürgün, tüketiminin artırılması ve yaygınlaştırılmasının önemine vurgu yaptı. Konuşmaların ardından köy meydanında yer alan Osman Türkay anıt heykelinin açılışına geçildi. Burada bir konuşma yapan Osman Türkay Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Tuncay Özdoğanoğlu, dayısı şair Osman Türkay’ın anısının yaşatılması adına anıt heykelinin yapılmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Osman Türkay’ın iki kez Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterildiğini, şiirlerinin 35 dile çevrildiğini belirten Özdoğanoğlu, “En büyük ödülü bugün aldı: Köyünde sonsuza kadar yaşama ödülü” dedi. Özdoğanoğlu, bundan sonraki hedeflerinin Osman Türkay Müzesi’nin yapılması olduğunu söyleyerek, değerlere sahip çıkmanın önemli olduğunu, bu noktada yetkililerden destek beklediklerini belirtti.

Bu haber toplam 1278 defa okunmuştur