1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Zararlı toza DİKKAT
Zararlı toza DİKKAT

Zararlı toza DİKKAT

"Özellikle toza karşı hassasiyeti olanlar, yaşlılar ve çocuklar zorunlu olmadığı hallerde dışarı çıkmayın"

A+A-

Çevre Koruma Dairesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) genelinde çapı 10 mikrometreden daha küçük olan solunabilir partiküller madde konsantrasyonunun günlük 50 µg/m ³ değerini, günün sonunda büyük oranda geçileceğinin tahmin edildiğini bildirdi.

Bu durumun sağlığı olumsuz etkilediğine işaret edilerek, özellikle toza karşı hassasiyeti olanlar, yaşlı ve çocukların bu günlerde zorunlu olmadığı hallerde dışarı çıkmaması önerildi.

Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi Müdürü Eşref Ünlüsoyer konuyla ilgili olarak bugün yaptığı yazılı uyarıda, KKTC’nin bugünden itibaren toz fırtınasının etkisi altında kaldığına işaret etti.

Ünlüsoyer, , Çevre Koruma Dairesi Hava Kalitesi Ölçüm Ağından elde edilen sonuçlara göre son 24 saatte çapı 10 mikrometreden küçük olan partiküller madde konsantrasyonunun saatlik ortalaması;Lefkoşa’da 511 µg/m ³ ( mikrogram / metreküp), Gazimağusa’da 57 µg/m ³, Girne’de 212 µg/m ³ , Güzelyurt’ta 92 µg/m ³, Kalecik’te 98 µg/m ³, Teknecik’te 133 µg/m ³ ve Alevkayası’nda 285 µg/m ³ değerine ulaştığı belirtti.

“Partiküller madde konsantrasyonu için tespit edilen günlük ortalama sınır değeri olan 50 µg/m ³ değerini günün sonunda büyük oranda geçeceği tahmin edilmektedir” diyen Ünlüsoyer, şöyle dedi:

“Solunabilen küçük boyuttaki partiküller maddelerin sağlığa olan olumsuz etkilerinden dolayı özellikle toza karşı hassasiyeti olan kişiler ile yaşlı ve çocukların bugünlerde zorunlu olmadan dışarıya çıkmamaları ve açık havada çalışmak zorunda olan kişilerin kendilerini koruyucu önlemleri almaları tavsiye edilmektedir.”

Ünlüsoyer, , hava kalitesiyle ilgili bilgilerin www.cevre.gov.ct.tr adresinden takip edilebileceğini de ifade etti.

(tak)

Bu haber toplam 1614 defa okunmuştur