1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Yüzlerce eylemci Kobani için sokakta
Yüzlerce eylemci Kobani için sokakta

Yüzlerce eylemci Kobani için sokakta

Yüzlerce eylemci haykırdı: “TC, İŞİD ve benzeri çetelerden desteğini derhal çekmeli”

A+A-

 

Kuzey Kıbrıs'ta  yüksek öğrenim gören çoğunluğu Kürt kökenli öğrenciler, bazı örgütlerin de desteğiyle, Kobani olaylarını protesto amacıyla İngiliz Yüksek Komiserliği önünde dün gece eylem düzenledi.

Polis kordonu altında yüzlerce kişinin katıldığı eylemde Kürtçe sloganlar atıldı, pankartlar açıldı, marşlar okundu.

Mezopotamya Kültür Merkezi, Yeni Kıbrıs Partisi, Baraka Kültür Merkezi, KTÖS, KTOEÖS, KTAMS, Devrimci Komünist Birlik ve Birleşik Kıbrıs Partisi’nin isminin yer aldığı bildirinin okunmasının ardından eylemciler olaysız dağıldı.

Ortak bildiriyi okuyan Aziz Sarı, Kürtlerin yaşadığı Türkiye sınırına yakın Kobani’ye İŞİD örgütü tarafından düzenlenen silahlı saldırılara dikkat çekmek ve bu kasabada yaşanması muhtemel bir katliamın önüne geçmek için  uluslararası camiayı harekete geçirmek amacıyla düzenlediklerini ifade etti.
Ortak açıklamada, Türkiye’nin İŞİD’e destek verdiği de iddia edildi.

İŞİD’in  “emperyalist güçlerin Ortadoğu projesi kapsamında kullandığı maşalardan biri” olduğu belirtilen açıklamada, “TC, İŞİD ve benzeri çetelerden desteğini derhal çekmeli. Aksi halde bu tavır halkların barışına ihanet olacaktır” denildi.

Açıklamada, Avrupa ülkeleri de dahil uluslararası topluma Kobani halkına destek çağrısında bulunuldu.

Otobüs Terminali’nden yürüyüşe geçen eylemcilerin, güzergah üzerindeki TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ne polis kordonu nedeniyle yürüyemedikleri ve Büyükelçilik kapısına siyah çelenk bıraktıkları da öğrenildi.

 

Bu haber toplam 1618 defa okunmuştur