1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Yorgancıoğlu, basın emekçilerini kutladı
Yorgancıoğlu, basın emekçilerini kutladı

Yorgancıoğlu, basın emekçilerini kutladı

"Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin girişimiyle oluşturulan Medya Etik Kurulu Deklarasyonu’nun altına imza atan örgütlerimiz ve basın-yayın organlarımız da 4’üncü güç olan medyanın gücüne güç katmaktadı"

A+A-

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle açıklama yaptı.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün basın özgürlüğü indeksinde geçen yıl 102’inci sırada yer alan Kuzey Kıbrıs’ın, 2013’te 8 puan yükselerek 94’üncü sıraya çıkması demokrasimiz adına mutluluk verici olmakla birlikte hala daha ülkemizde düşüncelerini ifade ettiği için görevine son verilen basın çalışanlarımızın olduğunu da iyi bilmekteyiz.
Bugün 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutlarken, kısa bir süre önce Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin girişimiyle oluşturulan Medya Etik Kurulu Deklarasyonu’nun altına imza atan örgütlerimiz ve basın-yayın organlarımız da 4’üncü güç olan medyanın gücüne güç katmaktadır.

Evrensel gazetecilik kurallarına bağlı kalarak yapılan yayınlar toplumumuzu ileri taşırken, medya gücünü elinde bulunduran kötü niyetli bazı cenahlar da medyanın güvenirliğini sorgulatmakta, halkın güvenini sarsmaktadır.
Kitlelerin daima bir adım önünde olması beklenen basının özgür olmadığı ülkeler geri kalmaya mecburken medeniyet seviyesi yüksek olan dünya ülkeleri özgür düşünceye ve ifade özgürlüğüne verdiği değerle listenin başında yer almaktadır.
Bu bağlamda Kıbrıs Türk Basını’nın bu anlamlı gününü kutlar, meslek yaşamlarında ve imza attıkları haberlerde daha özgür olacakları bir dünya dilerim.

Bu haber toplam 1134 defa okunmuştur