1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DOĞAYA AYKIRI YASALAR VARDIR!
Yıkım politikasını hep birlikte durduracağız !

Yıkım politikasını hep birlikte durduracağız !

Sevgili Cenk, üstlendiğim yeni görevle birlikte, YENDİDÜZEN’de hafta içi her gün yazmamı önerdi. Geçtiğimiz hafta başından itibaren farklı bir anlayışla başladığım yazılar CTP’nin gerek güncel gerekse genel ve ideolojik konulardaki görüşlerini

A+A-

Yıkım politikasını hep birlikte durduracağız !

Sevgili Cenk, üstlendiğim yeni görevle birlikte, YENDİDÜZEN’de hafta içi her gün yazmamı önerdi. Geçtiğimiz hafta başından itibaren farklı bir anlayışla başladığım yazılar CTP’nin gerek güncel gerekse genel ve ideolojik konulardaki görüşlerini paylaşma amacını taşıyor.

Elbette başta CTP’liler ve CTP dostları olmak üzere, içinde bulunduğumuz koşullara dair öngördüğümüz ve yapacağımız çalışmaları, siyasi anlayışımız ve üretimimizi hergün sizlerle buradan paylaşacağım.

Marks’ın şu ünlü ifadesi vardır bilirsiniz, “İnsanlar tarihlerini kendileri yaparlar, ama onu serbestçe kendi seçtikleri parçaları bir araya getirerek değil, dolaysızca önlerinde buldukları, geçmişten devreden verili koşullarda yaparlar.” 18. Brumaire.

Bu ifade, verili koşulların değerlendirmesini çok iyi yapmak gerektiğini, somut koşulların değerlendirmesi gerçekçi olmazsa, üretilecek siyasetin hayat ile bütünleşmesi, toplum tarafından kabul edilmesi ve siyasi kadrolar tarafından içselleştirilmesinin mümkün olamayacağını ortaya koyar.

Dolayısıyla hem süreklilik hem de verili koşulların somut analizi konusu oldukça önemlidir.

CTP bildiğiniz üzere Şubat 2011 tarihinde 40. Yıl Politik tezlerini onaylamıştı. Politik tezler özellikle, Ferdi Sabit Soyer, Kutlay Erk ve Mehmet Çağlar’ın etkili ve kararlı öncülüğü ile gerçekleşti. Pek çok toplantı sonunda şekillenen Tezler, bugüne dair önemli değerlendirmeler içermektedir. Hatta bugünden yarına üretilecek siyasi çalışmalara yol ve yön gösterecektir.

Dünden bugüne CTP’nin siyasi mücadelesi yanında, hükümet dönemi değerlendirmesi, siyasi, ekonomik ve uluslararası bağlamdaki görüşler gerek genel gerekse özel bağlamlarında ele alınmıştır. Özellikle ekonomik konular ve özelleştirme konusundaki tesbitler yanında Kıbrıs sorunundaki değerlendirmeler dikkate değerdir. Partinin ideolojik duruşunu tanımlayan siyasi eksenler ayrıntısı ile tanımlanmıştır.  

Sadece parti üye ve dostlarının değil, Kıbrıslı Türklerin siyasi geleceğine dair kaygı taşıyan ve CTP’ye önem veren, destek olan veya eleştiren herkese bu metni öneririm.

Bu metin çerçevesinde, Parti siyasi programı için çalışmalar sürerken CTP’nin dayandığı temel düşünsel değerleri açıkça ortaya koymak siyasi hareketimizin gelişmesi, yaygınlaşması ve her bir vatandaşın görüşleri bağlamında ele alınması bizim için değerlidir.

Kıbrıs Türk halkı bugün siyasi, ekonomik ve sosyal kuşatma altındadır. UBP hükümeti, Türkiye hükümeti ile yaptığı protokol bağlamında hükümette kalma pahasına, Kıbrıslı Türklere karşı yıkım politikası uygulamaktadır. Nüfus politikasından tutun da, kurumlarımızın özelleştirilmesine kadar her alanda halka karşı büyük bir saldırı vardır.

Bu şartlar altında ortak payda, geniş cephe, ortak mücadele oldukça anlamlı ve gereklidir. Bu yönde her bir toplumsal kesimin, uzlaşmaya açık ve diyalog sürecinde etkin olması, erken sonuç alma yolunda oldukça önemlidir.

Tükiye hükümetinin, sosyal yapının her alanına nüfus etme ve sosyal kültürel dokuyu değiştirme, Kıbrıslı Türk kimliğini asimile etme ve aynı zamanda ekonomik alanı Türkiye sermayesine açma politikası kabul edilemez.

CTP, diyalog yolunu her zaman açık tutarak, dayatmalara her zaman karşı çıkacaktır.

Kıbrıslı Türklerin toplumsal çıkarı, varlığı ve Kıbrıs sorununun acil çözümü bizim öncelikli ve temel politikamız olmaya herzamanki gibi devam edecektir.

Bu bağlamda CTP, UBP’nin bu süreçteki yıkıcı rolünü asla halı altına süpürmeyecek, her platformda dile getirecektir.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 778 defa okunmuştur