1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Yeni 'asgari ücret' ARALIK'A KALDI
Yeni asgari ücret ARALIKA KALDI

Yeni 'asgari ücret' ARALIK'A KALDI

Hür-İş Başkanı Yakup Latifoğlu: Bizler yeni asgari ücretin 1,670 TL olmasını önerdik ancak işverenlerin,645 TL üzerinde ısrar ediyor. Bir uzlaşı sağlanmadığı için Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanamıyor. Uzlaşı sağlanamadığı için 2015 yılının ilk asgar

A+A-

Özel sektörde çalışan binlerce emekçiyi yakından ilgilendiren asgari ücretten halen ses yok. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yılın ikinci asgari ücretini belirlemek üzere yaptığı toplantıların sonuçsuz kalması nedeniyle asgari ücret 1 Ocak’tan beri aylık 1560 TL olarak uygulanıyor.

Didem MENTEŞ

Özel sektörde çalışan binlerce emekçiyi yakından ilgilendiren asgari ücretten halen ses yok.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yılın ikinci asgari ücretini belirlemek üzere yaptığı toplantıların sonuçsuz kalması nedeniyle asgari ücret 1 Ocak’tan beri aylık 1560 TL olarak uygulanıyor. Yılın dokuzuncu ayına girilmesine rağmen taraflar arasında anlaşma sağlanamaması, emekçi kısmın sıkıntılar yaşamasına neden oluyor.
Yılın ikinci toplantısında işçi tarafı yeni asgari ücretin 1,920 TL’ye çıkarılmasını teklif etmiş, buna karşın işveren tarafı asgari ücretin artırılmasına gerek olmadığını öne sürmüştü. Devlet tarafı ise 2014 yılı başından beri uygulanmakta olan 1,560 TL asgari ücretin bu gün gelinen noktada oluşan hayat pahalılığının dikkate alınarak en azından güncellenmesi gerektiğini savunmuştu.
Son olarak işçi sendikaları yeni asgari ücretin 1,670 TL olmasını önerdiklerini, işverenlerin ise 1,645 TL üzerinde ısrar ettikleri gerekçesiyle bir uzlaşıya varılamadığı belirtildi.

Latifoğlu: “Aralık ayında çağrı yapacağız”
YENİDÜZEN’e konuşan Hür-İş Başkanı Yakup Latifoğlu, işçi sendikalarının yeni asgari ücretin 1,670 TL olmasını önerdiklerini, işverenlerin ise 1,645 TL üzerinde ısrar ettiğini belirterek, devlet tarafının her iki tarafından ortak bir rakamda uzlaşma sağladıktan sonra Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplayacağını söyledi. Latifoğlu, gerekli uzlaşının sağlanamadığını bu nedenle 2015 yılının ilk asgari ücretini belirlemek için Aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na çağrıda bulunacaklarını belirtti.
Latifoğlu, özel sektörde çalışanların gerçek ücreti olarak uygulanan asgari ücretin emeğiyle geçinen kesimleri sefalete mahkum ettiğini ileri sürdü.


Son 1560 TL’de kaldı

KKTC’de 1 Ocak’tan beri asgari ücret aylık 1560 TL olarak uygulanıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu son olarak geçen yıl aralık ayında toplanarak oy çokluğuyla bu rakamı belirlemişti.
Komisyonda 5 devlet, 5 işveren ve 5 de işçi tarafı temsilcisi olmak üzere 15 üye yer alıyor.
Asgari Ücretler Yasası gereği Asgari Ücret Tespit Komisyonu yılda en az bir, en fazla üç defa toplanabiliyor. Komisyon asgari ücreti saptarken Devlet Plânlama Örgütü ile Ticaret Dairesi tarafından saptanan geçim indeksi; işçi ve ailelerinin insanca yaşam için gereksinimleri ile hayat pahalılığı verilerini dikkate alıyor.
Yılın ilk asgari ücreti, Bakanlar Kurulu’nun 3 Ocak 2014 tarihli kararıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak 2014’ten itibaren geçerli olmak üzere saatlik 9 TL, günlük 72 TL, haftalık 360 TL ve aylık 1560 TL olarak yürürlüğe girmişti.

Bu haber toplam 5397 defa okunmuştur