1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. “Yavuz Çıkarma Plajı sit alanı ilan edilmeli”
“Yavuz Çıkarma Plajı sit alanı ilan edilmeli”

“Yavuz Çıkarma Plajı sit alanı ilan edilmeli”

Meclis Kültür Varlıkları Komitesi’nden oybirliği ile TAVSİYE KARARI

A+A-

 

 Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr. Sibel Siber Başkanlığında toplanan Kültür Varlıklarını Koruma Komitesi, Yavuz Çıkarma Plajının Tarihi Sit Alanı İlan Edilmesi konusunda oybirliği ile tavsiye kararı üretti.


Cumhuriyet Meclisi Başkanı Dr. Sibel Siber Başkanlığında toplanan Kültür Varlıklarını Koruma Komitesi, Yavuz Çıkarma Plajının Tarihi Sit Alanı İlan Edilmesi konusunda oybirliği ile tavsiye kararı üretti.
Meclis Mavi Salonda gerçekleşen Komite toplantısına Başkan Siber’in yanı sıra Komite Üyeleri CTP Milletvekili Dr. Arif Albayrak, UBP Milletvekili Dr. Erdal Özcenk, DP Milletvekili Dr. Mustafa Arabacıoğlu ve TDP Milletvekili Zeki Çeler katıldı.

kom.jpg

Toplantıya Kıbrıs Vakıflar İdaresi'nden Kemal Kasapoğlu, Meclis İdari Mali Teknik ve Parlamenter Hizmetler Müdürü Serkan İlseven, Meclis Danışmanı Mustafa Hastürk ve Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli de davetli olarak katıldı.

Siber: “Meclis’te temsil edilen tüm partilerin üyelerin bulunduğu komitede alınan bu kararın Meclis Kürsüsü’nden Milletvekillerinin bilgisine getirilecek”

Komite toplantısının ardından alınan kararı açıklayan Cumhuriyet Meclisi ve Kültür Varlıklarını Koruma Komitesi Başkanı Sibel Siber, komitede Vekillerin ve diğer katılımcıların oybirliği ile bir süredir kamuoyu vicdanını meşgul eden Yavuz Çıkarma Plajının kiralanması konusu ile ilgili sürecin ardından, tarihi sit alanı ilan edilmesi konusunda tavsiye kararı aldığını söyledi.
Siber, söz konusu plajın Tarihi Sit Alanı tanımına uygun olduğunu belirtti ve konuyla ilgili 60/1994 Eski Eserler yasasına atıfta bulunarak “Önemli tarihi olayların geçtiği ve bu nedenle korunması gereken yerleri anlatır” şeklinde kapsama dahil olduğu için oybirliği ile böyle bir karar alındığını ifade etti.
Meclis’te temsil edilen tüm partilerin üyelerin bulunduğu komitede alınan bu kararın Meclis Kürsüsü’nden Milletvekillerinin bilgisine getirileceğini ifade eden Siber, ilgili Daire, Bakanlık ve Hükümete Yavuz Çıkarma Plajının Komite tarafından “Tarihi Sit Alanı İlan edilmesi” tavsiye kararının bildirileceğini söyledi.

“Değerlerimizi korumak hepimizin görevi”

Başkan Siber şöyle devam etti:
“Doğal ve tarihi güzellikleri ile zengin ülkemizde hepimize düşen ortak görev bu değerleri korumak, gelecek nesillere bırakmak ve toplumsal belleği güçlü tutmaktır. Çünkü, toplumsal belleği zayıf olan toplumlar geleceğe güvenle bakamazlar. Bu nedenle hem birer birey hem de toplumun seçtiği Milletvekilleri olarak bu tarihi sorumluluğumuzu yerine getirmek istedik.Ümit ediyoruz ki toplumun tüm kesimlerinin duyarlılık gösterdiği bu konuya “Tarihi Sit Alanı” olma konusunda gerekli karar üretilecektir.”

 

Bu haber toplam 3855 defa okunmuştur
İlgili Haberler