1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Yasalara uymuyoruz"
Yasalara uymuyoruz

"Yasalara uymuyoruz"

“Uluslararası alanda kabul edilmiş yasaları kendi yasalarımıza katmayı sorumluluk saymalıyız ama bunlara ve kendi yasalarımıza da uyma zorunluluğumuz vardır”

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda konuşan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bir yandan Avrupa Birliği’ne uyumlu yasalar kabul ederken diğer yandan bunlarla çelişen yasaların hayata geçirildiğini söyledi.

 

Meclis devamsızlığı gündeme gelen bir kişinin meclisteki devamsızlıkla ilgili gazetelere bilgi verdiğini belirten Yorgancıoğlu, mazereti olan milletvekillerinin de teşhir edildiğini belirtti.

Yorgancıoğlu, Meclis Başkanlığı’nın hangi milletvekillerinin mazeretli şekilde devamsızlık yaptığıyla ilgili bilgi vermesini talep etti.

“Uluslararası alanda kabul edilmiş yasaları kendi yasalarımıza katmayı sorumluluk saymalıyız ama bunlara ve kendi yasalarımıza da uyma zorunluluğumuz vardır” diye konuşan Yorgancıoğlu ülkede yasalara uyulmadığını ifade etti.

Ercan Havalimanı ihalesini alan firma için bazı maliyetlerin yükseltildiğini ifade eden Yorgancıoğlu, bu firmanın ilgili Bakan’ın teşvikiyle bölgedeki Belediye’ye yapması gereken ödemeleri yapmadığını öne sürdü.

Belediyelerin tahsil ettiği aydınlatma vergisinin Elektrik Kurumu tarafından da tahsil edilmesine yetki verildiğini söyleyen Yorgancıoğlu vatandaşın bu nedenle aynı ödemeyi iki kere yapmak durumunda kaldığını ifade etti.

ANGOLEMLİ

TDP Mİlletvekili Hüseyin Angolemli, ülkede yasaların uygulanmadığı, takip edilmediğini ifade ederek, aydınlatma ücretinin elektrik kurumu tarafından alınması için yasa gücünde kararname yapılmasına rağmen neden belediyelerin de talep ettiğini sordu.

Yasa gücünde kararnamenin niye uygulanmadığını soran Angolemli, vatandaşın iki faturayla karşı karşıya kaldığını, bunun doğru olmadığını söyledi.

Angolemli, ücretle girilen plajlara cankurtaran konulması kararının da uygulanmadığını ve insanların ölümüne neden olunduğunu iddia ederek bunların takipçisi olacaklarını ifade etti.

Bütçeden sağlığa ayrılan payın artırılmasını isteyen Angolemli, ülkenin halen kirletildiği ve Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın duyarsızlığını koruduğu görüşünü savundu.

Yasalar yapıldığını ancak gerekli denetimlerin yapılmadığını, insan sağlığına önem verilmediğini savunarak eleştiren Angolemli, bu konularda Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı yanında Sağlık Bakanlığı’na da görev düştüğünü vurguladı.

Angolemli, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı’nın ülkede durmadığını, fuarları gezmekten ülke sorunlarıyla ilgilenmediğini iddia ederek, bu fuarlara kendisi yerine memurlarını göndermesini istedi.

Bu tüzüğün uygulanacağına da inanmadığını ifade eden Angolemli, “bizim de var” demek için geçirildiği görüşünü dile getirdi.

ALBAYRAK

CTP-BG Milletvekili Arif Albayrak önemli olanın Avrupa Birliği’yle uyum yasalarını geçirmek değil sonrasında sahiplenmek olduğunu belirtti.

Hemşirelerle ilgili kadro sıkıntılarını çözmenin bakanlık bütçesini yükselterek mümkün olacağını kaydeden Albayrak, sağlıkla ilgili önemli yasaların geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Albayrak Türkiye’de yayınlanan Kurtlar Vadisi isimli dizinin başrol oyuncusunun kültür elçisi ilan edilmesini eleştirerek kendisine konuyla ilgili yapılan açıklamayı ikna edici bulmadığını belirtti.

Norveç Enerji Bakanı’nın bisikletle işe gittiğini, İngiltere’de bir bakanın trafik suçu nedeniyle istifa ettiğini ifade eden Albayrak, Avrupa’ya uyumda bu gibi uygulamaların da örnek alınmasını istedi.

Albayrak, elektronik sigara konusuyla ilgili Sağlık Bakanlığı’nın yol gösterici olmasını istedi.

Bir ülkede rahim ağzı kanseri oranının devletin kadına verdiği değerle birebir ilişkili olduğunu ifade eden Albayrak, yurt dışında bu hastalıkla ilgili yapılan çalışmalara değindi.

Kadınların sadece 8 Mart’ta hatırlanmaması gerektiğini söyleyen Albayrak, kadın sağlığıyla ilgili çalışmalar yürütülmesi gerektiğini belirtti.

Albayrak, hangi standartlara göre laboratuvar izni verildiğiyle ilgili bilgi talep etti.

Polisin Huzur Operasyonları’na da değinen Albayrak, gece kulüplerinde çalışan kadınların HPV tetkiklerinin yapılmadığını ifade etti.

 

Bu haber toplam 1179 defa okunmuştur