1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. YARIN GREV VAR
YARIN GREV VAR

YARIN GREV VAR

Kıdem Tazminatları kaldırılıyor. İlk etapta kobay olarak KAMU – İŞ seçilmiştir.

A+A-

Kamu- İş, hükümetin kıdem tazminatlarını kaldıracağını savunarak, uyarı grevine gideceğini açıkladı. Kamu-İş yönetim Kurulu’nun konu ile ilgili açıklaması şöyle:


UYARI GREVİNE GİDİYORUZ

Yıllardan beri kazanılmış bir hak olarak, çalışanların ve işçilerin güvencesi olan Kıdem Tazminatları kaldırılıyor. İlk etapta kobay olarak KAMU – İŞ seçilmiştir.
Yasalarla belirlenmiş bir hak olarak değil de, Toplu İş Sözleşmeleri ile hak haline getirilmiş ve başta Türkiye Cumhuriyeti’nde ve yan tarafımızdaki Güney komşumuzda da bir hak olan, işçilerin güvencesini sağlayan Kıdem Tazminatları hakkı kaldırılmak istenmektedir.
Geçtiğimiz hafta 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Türk Metal Sendikasının XVIII. Kadın İşçileri Büyük Kurultayı’nda konuşan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan “Kıdem Tazminatlar ile alakalı olan her şey spekülasyondur, sadece iktidarı yıpratmaya yönelik yalan haberlerdir” açıklamalarını yapmıştır. Açıklamasına devamla, memur ve işçi haklarının geliştirilmesi konusunda reform niteliğinde düzenlemeler yaptıklarını, ancak kıdem tazminatları konusunda herhangi bir çalışmaları olmadığını belirtmişti.
Türkiye Cumhuriyetinde hal böyle iken ve kıdem tazminatları milyonlarca işçiye uygulanırken, bir avuç Kıbrıs Türk işçisinin güvencesi olan kıdem tazminatlarının kaldırılması büyük haksızlıktır.
Kaldı ki 2007 yılında geçmiş Hükümet, kamu görevlilerinin emeklilik haklarında büyük açılımlar yapmış emeklilik maaş formülünü iyileştirmiş, emeklilik ikramiyesini de yükseltmiştir.
Ancak sosyal sigortalı veya sosyal güvenlik yasasına mensup olan işçilere iyileştirme değil kötüleştirme yapılmıştır. Bu da sendikal haklar açısından büyük dengesizlikler yaratmıştır. Çağımız geliştikçe hakların iyileştirileceğine, geriye doğru gidiş tercih edilmiş ve çalışanların aleyhine yasalar çıkarılmaya devam edilmiştir.
Kamu – İş yönetimi bu tür uygulamalara “DUR”  demek için etkin kararlar almıştır.
İlk etapta tüm çalışan işçileri, kıdem tazminatı haklarından mağdur olacak tüm çalışanları, kıdem tazminatlarının kaldırılmasını engellemek amacıyla 20.03.2013(yarın) tarihinde saat 10.30’da bir günlük uyarı grevi uygulamak için KAMU – İŞ Merkez Binasının önünde toplanmaya çağırır.
Tüm çalışan işçi kardeşlerimizi kıdem tazminatlarının kaldırılmasını engellemek için eylemlere katıl diyoruz.

EYLEMLERE KATILIN Kİ, EYLEMLERİMİZ TARİHİ BİR EYLEM OLSUN…

EYLEMLERE KATILIN Kİ, EYLEMİMİZ BAŞARILI OLSUN…


NOT: Otobüsler aşağıdaki saatlerde ve yerlerden kalkacaktır.
- Lefke Mahkemeler önünden saat 08.00’de
- Güzelyurt otobüs terminalinden saat 09.00’da
- Girne Baldöken mezarlığı yanından saat 09.00’da
- Gazimağusa Mahkemeler önünden saat 09.00’da

KAMU – İŞ YÖNETİM KURULU

Bu haber toplam 1583 defa okunmuştur